Полша откупи ръкопис на балада от Шопен, нарече го „истинско съкровище“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Полша обяви, че е откупила ръкопис на балада от Фредерик Шопен. Ценният документ ще бъде показан публично през юни, съобщава АФП.

Досега ръкописът на Балада № 4 във фа минор е бил в частна колекция.

„Това е истинско съкровище“, заяви полският министър на културата Хана Врублевска пред репортери в Института „Шопен“ във Варшава, като добави, че оригиналните ръкописи на френско-полския композитор са „голяма рядкост“.

Покупката е осъществена с публични средства, но институтът не разкрива цената на ръкописа от четири страници заради клауза в договора.

„Ръкописът е в отлично състояние. Съхраняван е повече от 100 години при оптимални условия“, заяви Северин Кутер, куратор на Института „Шопен“.

Композиторът пише общо четири балади в периода 1831-1842 година. Това са самостоятелни пиеси, създадени по литературните балади на полския поет Адам Мицкевич. Българският пианист Людмил Ангелов представи четирите балади на Шопен в края на ноември в столичната зала „България“, припомня БТА.

Роден през 1810 г. в Желязова Воля, близо до полската столица, Шопен бяга от страната си точно преди въстанието от 1830 г. срещу окупационните сили на царска Русия.

Композиторът живее във Виена, след което се установява в Париж, където умира след продължително боледуване на 39-годишна възраст. Музиката му остава символ на дългата борба на Полша за свобода.

Нотният ръкопис, закупен от Полша, ще бъде изложен във Варшава от юни до края на октомври – месецът, в който ще се проведе Международният конкурс за пианисти „Фредерик Шопен“. Организиран на всеки пет години от 1927-а насам, престижният конкурс привлича във Варшава пианисти от цял свят.

През октомври организаторите обявиха, че руски музиканти ще бъдат допуснати до конкурса само под неутрален флаг и ако не подкрепят агресията на страната си срещу Украйна, уточнява АФП.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Джон Ъпдайк: Ако хората не говорят с децата, те спират да бъдат хора

Джон Ъпдайк е роден на 18 март 1932 година в Шилингтън, квартал на град Рединг в Пенсилвания, в семейството на гимназиален учител. В родния...

Какво ни пречи да си измислим някакъв смисъл? ~ Луис Карол

Луис Карол се ражда на 27 януари 1832 г. в Деърсбъри, графство Чешър, Англия. Писател, философ, математик, логик и фотограф, младият мъж  променя името...

Роби Уилямс оглавява британската класация за албуми

Роби Уилямс оглавява британската класация за албуми с продукцията си Better Man, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете. Това...

Геният Волфганг Амадеус Моцарт

Роден на 27 януари 1756 година в Залцбург, Волфганг Амадеус Моцарт е един от най-великите музикални творци в историята на изкуството. Неговото творчество обхваща...

Том Егеланд: Четенето е скучно, ако се четат неправилните книги

Здравейте, Предлагаме ви интервю с Том Егеланд по повод новата му книга. Поздрави, Елеонора Тодорова ИК "Персей" Том Егеланд: Четенето е скучно, ако се четат неправилните книги „Мистерията на мумията“ е актуалният...