Толкова много любов: един легендарен парижанин на 87

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Френският режисьор Клод Льолуш създава една от най-вълнуващите любовни истории в историята на киното – филмът „Един мъж и една жена“ (1966), който съвсем заслужено му носи „Златна палма“ от фестивала в Кан и две награди „Оскар“ за най-добър неанглоезичен филм и най-добър оригинален сценарий (има и номинации за режисура).

Той е роден на 30 октомври, през 1937 г. в Париж. Родителите му са алжирски евреи. Клод дебютира в киното първо като оператор на късометражни филми. Тогава е едва на 13. Първият му документален филм „Злото на века“ е удостоен с Гран при за дебют на кинофестивала в Кан, а на 16 години талантливият французин вече режисира реклами и работи в телевизията като щатен документалист.

През 1956 г. заснема със скрита камера репортажа „Когато се повдига завесата“ за тогавашния СССР. Лентата веднага е купена и показана по френската телевизия.

Първата му режисьорска работа – пълнометражният „Същността на човека“ (1961), минава незабелязано. Пет години по-късно обаче целият свят вече повтаря името на Клод Льолуш заради „Един мъж и една жена“. Досега в дългата му кариера има заснети повече от 50 филма, всеки от които вълнува с разказаната в него история („Смелостта да обичаш“, „Обичам те, негоднико“, „Булеварден роман“, „Толкова много любов“, „И сега… дами и господа“ и др.).

Автентична атмосфера, спонтанност на актьорите и виртуозност на заснемане… Това е визитната картичка на Льолуш, независимо дали прави неангажираща комедия, социално ангажиран филм, историческа фреска или кримка.

Той обожава своите актьори, снимал е големи звезди на световното кино като Катрин Деньов, Ив Монтан, Жан-Пол Белмондо, Фани Ардан, Жан-Клод Бриали, Анук Еме, Жан-Луи Трентинян, Джеръми Айрънс, Джералдин Чаплин и др.

Обича да кани и непрофесионални актьори, някои от които са доста популярни личности – бизнесменът Бернар Тапи, певицата Патрисия Каас и др.

Едит Пиаф и Марсел Сердан
Едит Пиаф и Марсел Сердан

От първо лице за „Едит и Марсел“:

„Още като дете разбрах, че киното може да съживи моите изчезнали герои. Киното е вид машина за реинкарнация. В началото на 1981 все още не знаех, че ще направя филм за Господ. Мислех си да снимам боксов сюжет, примесен с малко шоубизнес – да стане чист зрелищен спектакъл. Само че изведнъж, някак невидимо нещата се промениха. Може да ви се вижда странно – как така филм за Господ, пък се замесва с историята на певица и боксьор?

Жан Кокто слага нещата на правилните места, като казва, че това се нарича „изкуството да преодолееш съвпаденията“.

Вярвам в сбора от съвпадения. Вярвам в знаците, в интуитивното и несъзнателния избор.

Всичко това го има във филма „Едит и Марсел“, защото в него Господ, Едит Пиаф и Марсел Сердан са и присъстващи, и ги няма.“

ARTDAY.BG

 

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Тресавище на любовта

"Жената, позволила на тайната си любов да се разгори в сърцето ѝ, е безумна, защото тази любов, несподелена и негласна, ще опустоши душата, която...

Шедьовър на Жул Паскин е гвоздеят в Зимния търг на картини

140 творби на водещи български художници ще бъдат търгувани в Зимния аукцион на Artmark - България, който ще се проведе на 17 декември в хотел...

Никога не избягвай болката! ~ Джулиан Мур на 64

Тя е чаровна, интелигентна и достойна за подражание. Носителката на „Оскар“ Джулиан Мур идва на белия свят на днешния ден, 3 декември, през 1960...

Обявиха номинациите за награда „Хеликон“

Макар че жанровите рамки на романа отдавна са му твърде отеснели, при тазгодишните номинации на литературната награда за нова българска проза "Хеликон" категорично преобладават...

Радиостанциите на писателя Стивън Кинг в САЩ спират да излъчват в края на годината

Рокендрол радиостанциите на писателя Стивън Кинг ще замлъкнат в навечерието на Нова година, съобщи Асошиейтед прес. Прочутият писател и дългогодишен рокер, който свиреше с рок...