Ватиканът и „Майкрософт“ представиха цифров близнак на базиликата „Свети Петър“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Ватиканът и „Майкрософт“ представиха цифров двойник на базиликата „Свети Петър“, който използва изкуствен интелект, за да изследва един от най-важните паметници в света, помагайки същевременно на Светия престол да управлява потока от посетители и да идентифицира проблеми с опазването му, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Използвайки 400 000 цифрови снимки с висока разделителна способност, направени с дронове, камери и лазери в продължение на четири седмици нощем, цифровото копие ще бъде на разположение онлайн, заедно с две нови изложби на място, за да предложи на посетителите – реални и виртуални – интерактивно преживяване.

„Това буквално е един от технологично най-напредналите и сложни проекти по рода си, който някога е бил осъществяван“, каза президентът на „Майкрософт“ Брад Смит на пресконференция във Ватикана.

Проектът стартира преди Юбилея на Ватикана през 2025 г. – свещена година, когато се очаква през Свещената врата на базиликата да преминат над 30 милиона поклонници, в допълнение към петдесетте хиляди, които я посещават в обичаен ден.

„Настина всеки трябва да се чувства добре дошъл в този велик дом“, каза на аудиенция папа Франциск на Брад Смит и членове на екипите, работили по проекта.

Цифровата платформа позволява на посетителите да резервират време за влизане в базиликата – новост за един от най-посещаваните паметници в света, пред който редовно се извиват опашки от туристи, чакащи да влязат с часове.

Сърцето на проекта обаче е създаването на цифров близнак на „Свети Петър“ чрез усъвършенствана фотограметрия и изкуствен интелект, който позволява на всеки да „посети“ базиликата и да се запознае с нейната история.

Свръхпрецизната 3D реплика, разработена в сътрудничество с компанията за цифрово съхранение Iconem, включва 22 петабайта данни – достатъчно, за да запълни пет милиона DVD диска, отбелязва Смит.

Изображенията вече са идентифицирали структурни повреди и признаци на разрушаване, като липсващи парчета мозайка, пукнатини и цепнатини, невидими с просто око, със скорост и прецизност, далече надхвърлящи човешките възможности.

Папа Франциск благодари на екипа на „Майкрософт“ и на работниците в базиликата, отговорни за проекта, и се възхити как съвременните технологии помагат за разпространението на древната вяра и за запазването на част от световното наследство. Той каза също, че е дар и задача за този молитвен дом да бъдат полагани грижи както в духовен, така и материален смисъл, дори и чрез най-новите технологии.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Искам да му лазя по нервите, да ме ревнува, да ме прегръща…

Иска ми се да върна времето, да сбъдна сънищата, да го слушам как говори по телефона. Да му приготвям ужасна вечеря, да поръчвам тайно...

Спартак Дерменджиев показва виртуални паметници на близки до сърцето му

Изложба скулптура и рисунки, наречена „Близо до сърцето“, открива на 18 ноември от 18.00 часа големият български художник Спартак Дерменджиев в столичната галерия „Стубел“...

Гениалният ленивец Джоакино Росини

Как иначе да наречеш човек, за когото е по-лесно да напише нова ария, докато се изтяга в леглото, отколкото да се наведе, за да...

За девети път поезията влиза в метрото

На 19 ноември започва деветото издание на проекта "Поезия в метрото". Проектът ще продължи до 23 декември, дотогава ще могат столичани да се насладят на...

Учени откриха нов вид гекон

Учени от Тексаския университет в Арлингтън откриха нов вид гекон на полуостров Пария в североизточната част на Венецуела, съобщи Физ.орг. Геконите са малки гущери,...