Загадъчна лаборатория в Париж кара произведенията на изкуството да говорят

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Под градините Тюйлери в Париж, близо до Лувъра, посещаван от туристи от цял свят, тайнствена лаборатория, достойна за Джеймс Бонд, кара произведенията на изкуството да говорят. Това е Центърът за изследване и реставрация на музеите на Франция (C2RMF), който АФП успя да посети.

Зад блиндирана врата на 17 метра под земята, строго охраняваният център се простира на площ от 5900 квадратни метра. На три нива в него се помещават техническа платформа, ускорител на частици, наречен AGLAE (Accelerateur Grand Louvre d’analyse elementairе), помещения за изследване, където предметите на изкуството редовно се подлагат на медицински прегледи.

Уредници, радиолози, химици, геолози, инженери-металурзи, археолози – 150 специалисти и агенти работят в центъра, изследвайки всяка година хиляди френски и чуждестранни произведения на изкуството.

Тяхното техническо и технологично изследване дава възможност да бъдат характеризирани  материалите, от които са изработени, техния произход и възраст, както и методите на сглобяване и създаване, а също и невидимите с просто око промени в тях.

След това някои произведения се пренасят в реставрационните работилници, разположени в едно от крилата на Лувъра, както и във Версай, където въз основа на направените анализи се правят най-точните протоколи за тяхното състояние.

На разположение са също зала за прослушване и център за документация.

Сред най-известните произведения на изкуството, минали през лабораторията за серия от анализи, е прочутата картина „Мона Лиза“.

„Ние сме малко като НАСА, всеки със своите умения, или като „От местопрестъплението: Маями“. Нашите местопрестъпления са археологически находки, набор от произведения, за които се опитваме да разберем кой, как и защо ги е направил, подобно на полицейско разследване“, казва ръководителят на проекта Давид Бургари.

На разположение на специалистите е и грандиозният ускорител на частици AGLAE, инсталиран в края на 90-те години на миналия век. Той е единственият в света, който работи само с произведения на изкуството. AGLAE е линеен ускорител, за разлика от Големия адронен колайдер на ЦЕРН, който е кръгов, и освен това използва 1000 пъти по-малко енергия.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Артър Хейли: Усмивката може да прикрива предателство

Превеждан е в цял свят. Книгите на световноизвестният британско-канадски писател Артър Хейли се четат на повече от 40 езика. Повечето са бестселъри и са...

Всяко съкровище е охранявано от дракони ~ Сол Белоу

“Родителите ми емигрирали от Русия в Канада през 1913 г. Баща ми бил търговец, внасял египетски лук в Санкт Петербург. Те се заселват в...

Напусна ни актьорът Васил Банов

Роден в Карлово на 20 юли 1946 г. През 1967 – 1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в...

Грегъри Пек – добрият герой на киното

Легендарният холивудски актьор Грегъри Пек се ражда на 5 април през 1916 година в Ла Хола, Калифорния. Баща му е с ирландски корени и...

Майн Рид в 20 цитата за любовта

Англичанинът Томас Майн Рид, известен също под своя творчески псевдоним капитан Майн Рид, е автор на десетки вълнуващи приключенски романи, любими на деца и...