Пловдивска възрожденска къща приютява единствения у нас Музей на фармацията

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Сградата е на един от първите пловдивски лекари д-р Сотир Антониади

Едно от мънистата на пловдивското бижу Стария град, е възрожденската къща на д-р Сотир Антониади. Тя е разположена на пресечката на централната улица на Старинен Пловдив „Съборна“ и улица „Княз Церетелев“. Масивната двуетажна сграда е построена през 1872 година в стила на пловдивските възрожденски къщи от 19-ти век в симетрична планова схема.

Акцентът в сградата е аптеката, която е открита от д-р Антониади през 1882 година и е работела като такава непрекъснато до 1947 година. След това, до 1981 година, е използвана от Жилфонд. Аптеката с името „Хипократ“ е разположена в приземието на къщата, а горният етаж се е използвал като жилище от семейството, а на по-късен етап е бил лаборатория за приготовление на лекарствата. Това разказа за БТА Татяна Йорданова, екскурзовод в ОИ „Старинен Пловдив“.

Къщата е на един от първите пловдивски лекари д-р Сотир Антониади

Резултат с изображение за пловдив музей на фармацията

Къщата е собственост на един от първите дипломирани пловдивски лекари д-р Сотир Антониади. Той е роден през 1843 година в Станимъка /Асеновград/, учи в Централното гръцко училище в Пловдив, следва в Атинската гимназия, а медицина завършва във Виена. Две години практикува като лекар в Париж.

След освобождението е депутат в Областното събрание на Източна Румелия, а след Съединението – в Народното събрание на Княжество България, бил е помощник-кмет на Пловдив.

Ново проучване отхвърля твърдението, че Антониади е бил етнически грък, тъй като е установено, че баща му е от Чирпан и най-вероятно става въпрос за гърчеещ се българин. Съвсем наскоро е намерен и първия портрет на доктора в историята на Апостолидис. През 1915 година Антониади емигрира в Гърция, където е починал праз 1928 година. Имал е двама синове, единият от които също е бил доктор. При заминаването си за Гърция продава къщата с аптеката на Константин Панусиядис, който от своя страна я препродава на Стани Иванов.

 

Аптека „Хипократ“ не е първата в Пловдив

Дрогерията е разположена на първия етаж с вход директно от улицата и е работила много десетилетия наред, докато през 1981 година е преустроена в музейна сбирка „Старинна аптека „Хипократ“. Според Йорданова наредбата вярно пресъздава стила и духа на отминалата епоха. Смята се, че за своето време аптеката е била най-модерно оборудвана в града, но не е била първата. Фактически Антониади внася оборудването от немско-езичните страни, където по онова време фармацията е била много добре развита.

Първата аптека в Пловдив е от 1845 година и е била на мястото на днешната аптека „Марица“. На територията на Стария Пловдив е имало няколко аптеки – освен Антонияди дрогерии са имали д-р Стоян Чомаков, д-р Иван Богоров, Рашко Стойков, което означава, че нуждата от такова лечение е била нараснала. Ясно е, че по това време само богатите са можели да си позволят такова обслужване.

Резултат с изображение за пловдив музей на фармацията

„Хипократ“ се превръща в музей през 1981 година

Старинната аптека “ Хипократ“ е единственият музей на фармацията в България, отворила врати като такъв през 1981 година. Това става възможно благодарение на ентусиазма на няколко пловдивски фармацевти, които събират уникалното обзавеждане повече от 10 години. Така сега в нея е представена епохата на медицината и фармацията от времето на българското Възраждане до началото на 20-ти век – период, в който лекарствата и медикаментите са се приготвяли изцяло от натурални съставки като билки, минерали и естествени мазнини. Тук може да се получи информация за най-разпространените методи за приготвяне на лекарства от преди повече от два века.

От дипломите на лекарите и фармацевтите, които „красят“ стените в рамки, може да се съди, че те са завършили медицинското си или фармацевтично образование в западноевропейски страни. Музейната експозиция разказва за различните методи за приготвяне на извлеци, тинктури, за това как са се правели и лабораторни изследвания, представени са множество аптечни прибори и оборудване, произведени предимно във Виена и Берлин.

Тук може да се види работеща метална звънкова каса, изработена в Америка от началото на 20-ти век по поръчка на българска фирма, както и автентичната „царска вазерия“, в която са се приготвяли лекарства за царската фамилия и върху които има златен кант с надпис „1891 година“. Оригиналният лекарственик на лечителя-светец Иван Рилски все още пази спомена за изкуството да се изготвят лечебни препарати отпреди векове.

Аптеката е дала път на много млади хора във фармацията

Резултат с изображение за пловдив музей на фармацията

Аптеката е предоставяла възможност на млади хора да чиракуват в нея, което е било едно от изискванията да се кандидатства за специалностите медицина и фармация в европейски университет. Това става ясно от запазената Книга за движение на персонала, където прави впечатление, че има текучество на млади хора, които са работели в нея по няколко месеца, добавя Татяна Йорданова. По думите й независимо, че в аптеката колекцията е сборна, всичко е оригинално.

На първия етаж има и два шкафа с огледала на вратичката, в които са се съхранявали отровите и бързодействащи лекарства. Интересното е, че те не са поставени с естетически цели и по думите на историчката са „за самоконтрол на аптекаря – след като вземе дозата – на огледалото се вижда още веднъж какво е взел“.

В друго помещение има ахтарница с лаборатория, където са показани средства, съдове и начини за приготвяне на лекарства от натурални продукти. Там може да се види част от апарат за дестилиране на вода, огромен хаван, в който са обработвали растения, коренища, както и най-различни теглилки. Ахтарница е прототип на дрогерия и днес тази дума се среща само в речника на Найден Геров. Ахтарите са били пътуващи търговци на лекарства, които предлагали подправки и кафе, като този вид подвижна търговия на лекарства е действала до края на 19-ти век.

Свързано изображение

На втория етаж има възстановка на кабинет с библиотека от стари книги – фармакопеи, към които и днес проявяват голям интерес студентите по медицина. Те са на латински, на френски, на немски, сред които е австрийската фармакопея от 1851 година.

На голяма маса има изложени инструменти за направа на първите лекарствени форми, пилюлни машини за пилюли /кръгла таблетка/. Като интересни експонати Йорданова посочва везните, които са от най-различен характер и повечето внесени от Виена. Могат да се видят и съдчета, в които са се правили инфузиите или отварите. Особено важен в аптекарската дейност тогава е бил фирменият знак на аптеката, който се поставял на всяка рецепта като знак за качество.

Източник: БТА, Заглавна снимка – Plovdiv Time

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Анита Лус: Паметта е по-трудна за изтриване от мастилото

Знаменитата писателка, драматург и продуцент се ражда на днешния ден, 26 април, през 1889 година. Световна слава добива с романа си „Джентълмените предпочитат блондинки“....

Цигуларят Васко Василев ще свири на Айфеловата кула

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев, заедно със солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън", ще изнесе класически акустичен концерт в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула....

Йожен Дьолакроа – романтикът с четка в ръка

Фердинан Виктор Йожен Дьолакроа, по-известен само като Йожен Дьолакроа, идва белия свят на днешния ден, 26 април, през 1798 година в Сен Морис на...

“Post Mortem” – изложба с произведения на Ставри Калинов се открива на 30 април (снимки)

„Арт Клуб Дипломат“ и галерия „Средец“ представят изложба “Post Mortem” с произведения на Ставри Калинов (1944 - 2023). Експозицията включва 12 скулптури и 49 картини, също живопис,...

Емилио Салгари: Спящият човек винаги е миролюбиво настроен

Днешните момчета със сигурност не са като момчетата отпреди 50-60 години. Най-малкото заради „дребната” подробност, че, унесени в дебнене на покемони и прочее виртуални...