Работници, разширяващи системата от газопроводи в перуанската столица Лима, откриха осем погребални вързопа от времето на инките, съобщи АП, цитирана от БТА.
По думите на Хесус Бахамонде, археолог от компания „Калида“, която разпространява природния газ в града, разкопките на компанията за проекта за разширяване на системата от газопроводи през последните 19 години са довели до разкриването на повече от 1900 археологически находки, сред които мумии, керамика и текстил. Находките са предимно свързани с гробове на равнинни площи.
В Лима има също още над 400 по-големи археологически обекта. Познати като „уакас“ на местния индиански език кечуа, тези конструкции се намират по върховете на хълмове, които са считани за свещени места.
Броят на реликвите не е изненадващ. Районът на град Лима е бил обитаван от различни племена повече от 10 000 години, преди да бъде установена Империята на инките. След това пък испанските завоеватели създават колониалната култура от 1535 г.
Бахамонде показа погребалните вързопи на древни мъже, седнали, увити в памучен плат и вързани с въжета, сплетени от лиани, които бяха намерени 30 сантиметра под земната повърхност.
Археолозите от компания „Калида“ смятат, че находките принадлежат на културата, наречена Ичма, която е предшествала инките. Ичма се формира около 1100 г. сл. н. е. и се разпростира из долините на днешния град Лима, след което е включена в империята на инките в края на 15 век, казват учените.
Археологът Роберто Киспе обясни, че в погребалните вързопи вероятно са на двама възрастни и шестима непълнолетни.
Археолозите откриха телата до лули за пушене на опиум, ръчно изработени цигари, обувки, китайски карти за игра, перуанска сребърна монета, изсечена през 1898 г., и сертификат за завършен трудов договор, написан на испански и датиран от 1875 г. в асиенда на юг от Лима.
ARTDAY.BG