Габриел Гарсия Маркес – магьосникът на споделената самота

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Габриел Хосе Гарсия Маркес е роден на 6 март 1927 г. в Аракатака, Колумбия – банановото пристанище на Карибско море. Той е най-голямото дете в семейството на Габриел Елихио Гарсия Мартинес и Луиса Сантяго Маркес Игуаран –красивото “цвете на Аракатака”. Тяхната женитба предизвиква съпротивление от страна на дядото на бъдещия писател – полковник Николас Рикардо Маркес Мехия – изкусен златар по професия и либерал по убеждения, който счита, че неговата единствена дъщеря не може да се омъжи за телеграфист без пукната пара в джоба, при това – консерватор, на всичкото отгоре – с репутацията на ценител на женската красота и баща на 4 извънбрачни деца.

Започва да пише разкази и за негова изненада, през 1947 г. либералният вестник „Наблюдател” /„El Espectador”/в Богота публикува неговата първа повест „Трети отказ” /„La tercera resignacion”/. През следващите 6 години в същия вестник виждат бял свят една дузина негови разкази.

През 1982 г. Маркес е удостоен и с Нобелова награда за литература за цялостно творчество.

За съжаление през 1999 г. е диагностициран с лимфома – рак на лимфните жлези. Той претърпява две тежки операции. През юли 2012 г. неговият брат Хайме съобщава пред студенти на лекция в Картахена, че писателят страда от деменция. „Понякога той има проблеми с паметта си. Понякога плача, защото чувствам, че го губя”, споделя Хайме. Габриел Гарсия умира на днешния ден, 17 април, през 2014 година.

Световната му слава идва с книгата „Сто години самота“ през 1967 година. Докато я пише, в продължение на 18 месеца, той продава колата си, взима храна на кредит, залага имущество и пуши по 6 кутии цигари на ден.

Припомняме си избрани моменти от романа:

„Нещата имат собствен живот.“

„Всъщност за него от значение беше не смъртта, а животът, и затова усещането, което изпита, щом произнесоха присъдата, не бе на страх, а на носталгия.“

„- Блазе ти на тебе, че го знаеш – отговори той. – Аз за себе си едва сега разбирам, че се бия от гордост.

– Това е лошо – каза полковник Херинелдо Маркес.

– Естествено – рече той. – Но все пак е по-добре това, отколкото човек да не знае за какво воюва. Или пък да воюва като тебе за нещо, което не значи нищо за никого.“

„По-лесно е да се започне една война, отколкото да се свърши.“

„Тайната на добрата старост не е нищо друго, освен почтен договор със самотата.“

„Бе стигнала до старостта, запазвайки живи всичките си носталгии.“

„Една минута помирение означава повече, отколкото цял живот приятелство.“

„Времето не отминава, както току-що се бе съгласила, а се върти в кръг.“

„И двамата тогава възпоменаваха като пречка лудешките веселби, пищното богатство и необузданото безпътство и се вайкаха колко много живот им беше струвало, за да намерят рая на споделената самота.“

„Пагубният ѝ навик да не назовава нещата с тяхното име.“

„И без да и е разкрил, че плаче от любов, веднага позна най-древния плач в историята на човека.“

„Да помнят винаги, че миналото е лъжа, че паметта няма пътища за връщане назад, че всяка някогашна пролет е невъзвратима и че най-буйната и упорита любов е все пак бързолетна истина.“

„- Най-много ме боли – смееше се тя, – че толкова време сме загубили.“

„Неизвестността на бъдещето ги накара да обърнат сърце към миналото.“

Заглавна снимка: Newsweek

ARTDAY.BG

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Коя е Елиза от музикалното произведение на Бетовен?

Лудвиг ван Бетовен е немски класически композитор, представител на Виенската школа, важна фигура в преходния период между класицизма и романтизма. Смятан за един от...

Лазаровден – един от най-хубавите народни обичаи

Лазаровден е един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Според Библията действията на Исус около гроба на мъртвия...

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...

8 думи, „изобретени“ от Уилям Шекспир

Шекспир е навярно най-известният писател, който някога е творил на тази земя – и определено най-играният по световните сцени. Той е роден в Статфорд,...