Едгар Алън По публикува първия криминален разказ в света

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

„Убийство на улица Морг“ не е полицейски случай, макар че изглежда точно така. Всъщност това е първият криминален разказ в историята, публикуван на днешния ден, 20 април, през 1841 година във Филаделфия и създал цяла нова индустрия от литературни произведения, пиеси, филми и дори песни, в която вече толкова години се въртят милиарди долари и оборотите в нея ни най­малко не показват признаци на забавяне, дори напротив.

Резултат с изображение за edgar allan poe murders in the rue morgue

Сюжетът:

Главен герой в разказа е френският любител на мистерии Огюст Дюпен, който се сблъсква с жестоко убийство на мадам Л‘Еспание и дъщеря й. Вестник разкрива, че гърлото на майката е разрязано така, че едва се държало, а дъщерята е била задушена и напъхана в комин. Дюпен прочита във вестника статията за това убийство. Заподозрян и арестуван бил някой си Льобен, когото Дюпен познавал. Любителят на мистерии е убеден, че приятелят му не е виновен и започва да разследва случая. Той се познава с полицейски префект и от него научава обстоятелствата около убийството, а на разказвача на историята (когото той познава), показва статията във вестника, където има и свидетелски показания. Дюпен открива, че убиецът е орангутан, чийто стопанин сам се предава на полицията. Той е моряк и разказал, че орангутанът повтаря точно неговите действия. Веднъж морякът се опитал да го обезглави по същия начин, както животното убило двете жени. Но маймуната взела брадвата и избягала от къщата на стопанина си по гръмоотвод. По­-късно се е вмъкнала в къщата на мадам Л‘Еспание и е направила двойното убийство. Последвайки животното, морякат станал свидетел на убийството. Дюпен решава, че човекът е невинен и го пуска.

Разказът предизвиква такъв фурор и славата му е тъй жизнена, че по него се правят цели четири филмови адаптации ­ през 1914, 1932, 1953 и 1971 година. В Торонто, Канада, се издава списание за детективски истории със същото име, по­късно е отворена и радиостанция, а хитовата група „Айрън Мейдън“ записва песен със заглавие „Убийство на улица Морг“.

Кой е човекът, позволил на въображението си да прескочи непреминавана граница и да публикува разказ в жанр, който все още не съществува? Името му е много, много известно и днес ­- Едгар Алън По.

През 1827 година По публикува първата си книга „Тамерлан и други стихове“, подписана „от жител на Бостън“. Книжката излиза едва в 50 бройки и не прави впечатление на никого.

Едгар Алън По е първият човек, опитал се да живее единствено от писателския си труд но за жалост случва възможно най-­лошия за това период. Издателите пускат книги на британски автори без да плащат авторски права, а редакторите във вестниците и списанията обикновено обещават щедро, но плащат мизерно.

И все пак успехът идва. През октовмри 1833 година По е награден от балтиморския вестник „Сатърдей Визитър“ за разказа си „Писмо в бутилка“, който впечатлява заможния Джон П.Кенеди. Меценатът го подкрепя в издаването на други разкази и го запознава с редактора на „Саутърн Литерари Месинджър“ Томас Уайт, който го взема за свой помощник, но бързо­ го отпраща не заради творчески различия, а заради системно пиянство, превърнало се през годините по разкази на съвременниците му в мека (или не толкова мека) форма на алкохолизъм.

 

Кадър от филма „Гарванът“, 1931 г.

Но това е само един от поредицата мрачни епизоди в живота на Едгар Алън По, който до края на дните си пише, публикува, страда от безпаричие, отчайва се, но не се предава и винаги намира сили да продължи напред.

Първото истински голямо признание писателят получава с романа си „Историята на Артър Гордън Пим“ през 1938 година. Следват нови митарства из редакции на вестници и списания, несбъднато намерение да издава собствено литературно списание, но и трупане на все по­голяма литературна слава.

Резултат с изображение за edgar allan poe

Големият му удар идва с публикуваната в началото на 1845 година поема „Гарванът“, която и до днес е най-­популярното му произведение. Само 5 години по-­късно творецът умира при неизяснени обстоятелства в Балтимор, а е едва на 40…

Заглавна снимка: We Shape Life

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Непосилна слава: Адел се сбогува с феновете си на концерт в Лас Вегас (видео)

Британската певица Адел се сбогува с феновете си по време на последния си концерт в Лас Вегас, предаде ДПА. В събота тя изнесе 100-ия си концерт, който е...

Анджела и Анджело от Ricchi e Poveri пристигат у нас ден преди концерта им в НДК

Анджела и Анджело от Ricchi e Poveri пристигат у нас вечерта преди концерта им в София, заедно със своите музиканти и технически екип, съобщават организаторите от BGTSC. По думите им за...

Реставратори разкриха оригиналния колорит на старинни икони, пазени в поморийски храм

Екип от реставратори продължава работата си по ценните икони, които се съхраняват в църквата “Преображение Господне“ в Поморие. Храмът, които е сред най-старите по...

Неестествено е да си отиват жени, станали жертва на нечии ярост и гняв

На 25 ноември отбелязваме Деня за премахване на различните видове насилие, упражнявано върху жени. Инициативата е на ООН, а датата става важна част от...

Ден на Свети Климент Охридски, първоучител на българския народ

На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент, архиепископ Охридски, първоучител на българския народ. Знае се, че Свети Климент Охридски е роден...