Художникът завещава всичките си картини на държавата
Джоузеф Уилям Търнър е английски художник-живописец. Ражда се на днешния ден, 23 април, през 1775 година. Известен като „художник на светлината“, този представител на романтизма пресъздава морски картини с меки, потъващи в мъгла нюансирани цветове и светлинни ефекти. По-късните му творби предхождат живописта на френския импресионизъм. Добър акварелист, известен със своите маслени картини.
Едва 15-годишен е приет в Кралската академия на изкуството. Показва първата си маслена картина през 1796 г. В останалата част на живота си редовно излага картини в Академията. Става академик по изобразително изкуство на 23-годишна възраст. Верен на традициите на английския пейзаж той създава „Абатството на Тинтерн“ (1795) и „Венеция: Св. Джорджо Маджоре“ (1819). Отличава се с използването на техниката на акварела, но с маслени бои, при което се създава гладкост и ефекти на преливане.
Търнър прекарва последните години от живота си в анонимност в къща на улица Cheyne Walk № 119 в Челси, до брега на Темза. По това време той изисквал да го наричат Mr Booth, по името на Sophia Booth, с която живеел там. Никога не се е женил, макар че има две дъщери от друга жена. Той обичал да рисува реката от прозореца на първия си етаж или се качвал на покрива, за да наблюдава изгревите и залезите над Темза. Дори му изградили специална метална решетка, която го предпазвала да не падне от покрива. Реката е увековечена в множество негови картини.
По негово желание, след смъртта му на 19 декември 1851 г., всичките му картини стават собственост на държавата. Днес картините му струват милиони. Съвсем разбираемо защо.
За работата на художника Търнър споделя:
„Въображението на художника властва над личността му и представлява нещо тайнствено и непознато – като глас, долитащ от тъмнината.“
„Изкуството се обогатява за сметка на природата.“
„Който е надарен с талант и е обзет от жажда за творчество, никога няма да може да гледа на нещата повърхностно.“
„Художникът е способен да долови всяко тайнствено изменение и, благодарение на своето майсторство, да го пресъздаде на платното така, че то да изглежда естествено.“
На заглавната снимка: Търнър, Автопортрет от 1799-а
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/