Любопитно | Моделът на личността на Майерс-Бригс

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Типологията определя четири скали на личностните предпочитания

Типологията Майерс-Бригс се основава на идеята за изграждането на система за оценяване на психологичните предпочитания, свързани в двупосочни измерения. Тези измерения си взаимодействат динамично, определяйки мисленето, реакциите, интересите, мотивацията и наклонностите ни.

Системата за изследване на начина, по който реагираме е създадена по време на Втората световна война от Катрин Кук Бригс и нейната дъщеря Изабел Бригс Майерс. Типологията Майерс-Бригс се базира върху основната теория на Юнг за психологичния тип и представлява въпросник, който спомага за опознаването на личността ни. През 1975 г. е въведен официално в САЩ и оттогава се превръща в най-разпространения до днешен ден тест на личността. Намира приложение в най-разнообразни сфери на социалния живот.

Типологията на Майерс-Бригс определя четири скали на личностните предпочитания. Те са групирани в следните двойки:

Усещане – Интуиция; Мислене – Чувство ; Интровертност – Екстровертност; Възприятие – Размисъл

Всяка скала представлява две възможни противоположни индивидуални предпочитания и посочва начина, по който хората събират и използват информацията (усещане-интуиция), вземат решения (мислене-чувство), получават и насочват своята енергия (екстровертност-интровертност) и организират живота си (възприятие-размисъл).

Резултат с изображение за intuition

Усещане – Интуиция

Хората, които клонят към усещането, събират информация посредством систематични и прецизни техники, предпочитат добре структурираните ситуации, в които да използват усвоените до момента знания в своята дейност, прагматизма, рутината и са прецизни във всеки детайл. Личностите, които имат тенденцията към интуицията, събират информацията, оставяйки се да бъдат вдъхновени от момента. Те предпочитат новите ситуации и проблеми, не одобряват повторяемостта и рутината и предпочитат усвояването на нови компетентности, отколкото използването на тези, придобити до момента. Те следват своя инстинкт най-вече при активности, свързани с решаване на проблемни ситуации.

Резултат с изображение за brain

Мислене – Чувство

Хората, които предпочитат мисленето взимат решения, търсейки генералните истини и обективните факти. Обикновено те не са емоционални и често несъзнателно могат да наранят чувствата на околните. Предпочитат да анализират проблемите, а не да ги разрешават, давайки приоритет на събитията в логически ред. В очите на околните често изглеждат дистанцирани и студени. Личностите, които клонят към чувството взимат решения, търсейки благополучието и хармонията, те са по-чувствителни и търсят одобрението на околните. Мотивирани са от алтруистични подбуди и са изключително социални.

Резултат с изображение за introvert

Интровертност – Екстровертност

Интровертните личности получават своята енергия отвътре и я насочват навътре, предпочитат да се концентрират и да преценяват внимателно ситуациите, преди да реагират. Работят по-добре сами и могат да се посветят дълго време върху възложените им проекти. Всяка тяхна постъпка е предхождана от дълъг процес на размисъл и доста често това води до техния отказ да действат бързо. Не обичат да бъдат прекъсвани и  имат проблеми при комуникацията си с околните. Екстровертните личности от друга страна получават своята енергия отвън и я насочват навън, демонстрират нетърпимост към бавните и трудно постижими дейности, предпочитат да работят бързо и без много допълнителни усложнения. Предпочитат разнообразието и компанията на околните.

Резултат с изображение за introvert

Възприятие – Размисъл

Хората, които имат тенденция към възприятието се приспособяват добре към промените, одобряват новостите и много често отлагат разрешението на проблемите. Взимат бавно решения без да се притесняват от последствията. Често започват голям брой проекти, отлагайки тези, които намират за по-малко приятни. Личностите, които клонят към съждението, обичат да планират своята дейност и да следват стриктно плана, търсят незабавното разрешение на проблемите, взимат бързо решения и не обичат да отлагат или изоставят своята дейност. Те прилагат взетото решение в практиката незабавно.

Изследванията потвърждават нуждата от взаимодействие с противоположностите, тоест всеки има нужда от своя противоположен личностен тип, за да бъде завършен и за да има баланс при взаимоотношенията с другите.

Заглавна снимка: Кадър от „Сексът и градът 2“, 2010-а

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Ромен Гари: Няма стари чанти, това са истории без любов

„Ромен Гари прекоси века като чергар, като безродник, не се подчини на никаква литературна школа, не се поддаде на никаква мода, опълчи се срещу...

Напусна ни скулпторът Антон Дончев

Отиде си известният скулптор Антон Дончев (1943-2024), съобщиха от Съюза на българските художници на своята страница във Фейсбук. Антон Дончев е един от най-ярките творци...

Пол Гоген – между щастието, скандалите и алкохола (ВИДЕО)

„Аз съм велик художник и го знам, защото е така.“ – това казва за себе си един от най-скандалните, но и най-талантливите, наистина, художници. Анри...

Очарователният образ на обикновения човек (видео)

„Беше висок метър осемдесет и осем и бе рус, хората често му казваха, че прилича на младия Гари Купър. Единственият човек, който го интересуваше....

Ден на Европа – празнуваме нашите истории!

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – годишнината от историческата Декларация на Шуман през 1950 г., но и първата официална стъпка...