Вижте резултатите от последните проучвания по въпроса
Сегашните темпове на живот, наложени от съвременното общество, насърчават развитието на жизнени обичаи, които непрекъснато се противопоставят на разнообразната и балансирана диета и здраве. Една от тези тенденции се крие в това да прескочите закуската, което според едни води до отслабване, но според други ни поставя пред много сериозен проблем.
Едно скорошно проучване, публикувано в Pediatric Obsesity, което е проведено от Йейлския университет и Университета на Кънектикът, разкри интересна информация за един от най-лошите навици на хората: Пропускане на закуска. Оказва се, че това е точно обратното на диетата.
Тези, които пропускат първото хранене за деня (най-важното), са подложени на следният риск. За тях е два пъти по-вероятно да страдат от затлъстяване, отколкото хората, които ядат две закуски, обобщават от homemadebakery.eu
За да обясним с прости думи какво става в тялото ни, нека дадем живот на органите на човешкото тяло. Събуждаш се сутрин и твоят мозък пита невроните ти: “С какво количество глюкоза в кръвта разполагаме“? Съдовата система отговаря: “Със сигурност разполагаме с достатъчно количество за цялото тяло за следващите петнадесет минути“.
Тогава мозъкът издава нареждане за ревизия на черният дроб, с цел откриване на резерви. След направената ревизия са открити резерви за още двадесет минути. Истината е, че след тези 35 минути всички органи и системи на тялото изпадат в паника и се молят да им изпратиш някаква храна.
Ако не реагираш бързо на молитвите им, в тялото започва един нежелан от нас процес – отделя се кортизон, благодарение на който слетките ще отворят портите си (мембрани), за да освободят протеините, които задържат в себе си, за да се придвижат към черният дроб, където ще бъдат преработени в глюкоза и транспортирани чрез кръвоносната система до всички органи и системи. След няколко минути протеинът в клетките свършва и тялото започва да набавя енергия от мускулите.
Как липсата на закуска влияе на нашето тегло?
Негативно, разбира се. Метаболизмът ни също е в състояние на аларма. Започва да се забавя и става все по-бавен. В действителност, тялото не знае дали тази промяна ще е временна или постоянна. Мозъкът ни е в паника. Издава заповеди, да започне съхранение на всяка една възможна калория. Как? Тялото пази енергия само и единствено под формата на МАЗНИНА.
Това че спиш, не означава че тялото е спряло процесите си. Не, те продължават с пълна пара, така че след като се събудиш, трябва да сипеш нафта на този мотор.
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/