Жак-Ив Кусто: Много хора атакуват морето. Аз правя любов с него…

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

За и от изследователя, избрал океана за свой верен приятел

Жак-Ив Кусто се ражда на днешния ден, 11 юни, през 1910 година във френския град Сент Андре дьо Кюбзак. От юношеска възраст морето го привлича като магнит, затова и завършва френската Морска академия през 1933 г. с чин лейтенант. Съдбата на капитан Кусто е ясна и целенасочена: докато е жив, той изучава водните дълбини, безмълвния свят икрасотата на морската шир. Познанията му, трупани цял живот, го правят най­компетентния човек на земята поотношение на океаните и моретата. Той става и член на Френската академия.

Резултат с изображение за Jacques-Yves Cousteau Silent World

Съвсем млад Жак­Ив Кусто създава очилата за подводно плуване, а по­късно всъавторство с Емил Гагнам изобретява и акваланга. Увлечението му към подводното плуване и изследването наокеанските дълбини го тласнало към създаването на „подводна чиния“ – малка, маневрена подводна лодка, няколковида камери за подводно заснемане и някои други океанологически „дреболии“.

Кусто е отличен като герой по време на Втората световна война, когато е удостоен с Ордена на почетниялегион за активно участие в антифашистката партизанска борба. През 1950-а той се сдобил с бракуван британски минен тралщик и го преправил в плаваща изследователска лаборатория. Нарекъл я „Калипсо“. Именно на този легендаренсъд Кусто и неговият екип неведнъж извършвали околосветски пътешествия, изследвали морската флора и фауна, правили уникални записи и снимки.

Резултат с изображение за Jacques-Yves Cousteau Silent World

През 1953 г. е отпечатана първата книга на Кусто – „Безмълвният свят“ („Silent World“). След две години тя е екранизирана, а филмът получава „Златна палмова клонка“ на фестивала в Кан през 1957 г. и награда „Оскар“. С „Оскар“ е награден и филмът „Златна рибка“ („Golden Fish“), също заснет по произведения на Кусто. Сред другите му книги могат да се отбележат „Живото море“ (1963), „Делфини“(1975), „Жак Кусто: светът на океана“ (1985). Един от най­известните му филми е документалният сериал „Подводният свят на Жак Кусто“.

Като директор на Океанографския институт и музея в Монако в началото на 60­те години на миналия век Жак­Ив Кусто провежда редица изследвания на континенталния шелф в подводни лаборатории.

Кусто изиграва голяма роля в борбата за запазване на чистота на световния океан. Основава „Общество Кусто“, чиято дейност била насочена към защитата му от замърсявания. Това се оказва и последна негова мисия в живота му. Умира в Париж 1997 година.

Резултат с изображение за Jacques-Yves Cousteau

 Жак-Ив Кусто сподеря:

„Много хора атакуват морето. Аз правя любов с него.“

„От рождението си човекът носи на раменете си товара на гравитацията. Той е прикован към земята. Но само трябва да се потопи под повърхността и вече е свободен.“

„Подкрепян от водата, човек може да лети във всяко едно направление – нагоре, надолу, настрани, само с леко движение на ръката. По водата човек се превръща в архангел.“

Заглавна снимка: mondieviaggi.eu

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Джеръм Джеръм: Най-добрата политика е да казваш истината

Джеръм Клапка Джеръм е роден на 2 май през 1859 година. Английският писател е известен главно хумористичните си книги "Трима души на една лодка"...

Блага Димитрова: Страшна сила е събрана в ръцете на любимия мъж

Блага Димитрова е от големите дами на българската литература. Нейната поезия омайва, а прозата ѝ – вдъхновява вярата в любовта. Тя напусна видимя свят...

Тенеси Уилямс: Адът си самият ти!

Тенеси Уилямс идва на белия свят с името Томас Ланиър Уилямс III на 26 март 1911 г. в Кълъмбъс, САЩ. Той е американски поет,...

Джоузеф ХЕЛЪР: Глупаците мразят знанието

Често казваме „това е параграф 22” за объркани ситуации, в които законът не ти помага, а те въвлича в порочен кръг от беди. Мнозина...

Антонин Дворжак – класикът на чешката музика

Наред със Сметана, Антонин Дворжак е най-известният чешки композитор. Той е оставил голямо творческо наследство. Някои от произведенията му като симфонията „Из новия свят“,...