Лорд Карнарвън | Благородникът, който събуди Тутанкамон

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Медийна измислица ли е проклятието на фараона

Джордж Хърбърт Карнарвън е английски благородник, роден на 26 юни 1866 година. Той влиза в световната история като човекът, финансирал разкопките на Хауърд Картър в Египет, довели до откриването на първата неразграбена гробница на египетски владетел – тази на Тутанкамон.

Лорд Карнарвън е живял типичният за английски аристократ живот, прекарвайки времето си в развлечения и удоволствия. Пътувал е много, а след изобретяването на автомобила, Карнарвън станал един от първите притежатели на кола в Англия. Сред фермерите е бил известен с “безразсъдното” си шофиране, развивайки “главоломни” скорости.

През 1900 година Лорд Карнарвън претърпява пътен инцидент – колата му се преобръща, той получава мозъчно сътресение, а като резултат от лечението и настъпилите усложнения – и астма. По съвет на лекарите той започва да води по-спокоен живот, и се премества да живее в Египет, като се надявал тамошният климат да повлияе благотворно на заболяванията му.

Скоро след пристигането си в Египет, Лорд Карнарвън е запленен от историческото наследство на страната и от величието на разкритите тогава паметници. С течение на времето Карнарвън разбира, че познанията му като любител-археолог са недостатъчни за провеждане на систематични разкопки, и се обръща за помощ и съвет към директора на Египетския музей – Масперо.

Свързано изображение

Масперо го свързва с Теодор Дейвис – откривателят на мумията на Ехнатон и човекът занимаващ се дотогава с проучването на царските гробници. Дейвис притежавал и правата за разкопки в Долината на царете, и през 1914 година продава концесията на Лорд Карнарвън, смятайки, че всичко в долината е изследвано, и считайки, че по-нататъчни разкопки са само и единствено загуба на време и пари.

Лорд Карнарвън се сдобива с концесията главно заради настояването от страна на Хауърд Картър – учен археолог, считащ, че Долината на царете крие още загадки и съкровища.

„Проклятието на Тутанкамон се появява със смъртта на лорд Карнарвън, който умира скоро след като открива гробницата. Той дава правата на вестник „Лондон таймс“ да пише за откритието, а другите репортери не са имали какво да съобщят. И затова са създали легендата за проклятието“, заявява в интервю за Дарик един от най-големите изследователи на пирамидите и на древноегипетската история египтологът д-р Захи Хауас.

„Когато сканирах мумията, ми се случиха неща, които накараха хората да вярват, че и мен ме застига това проклятие. Всъщност истината е, че когато затворите едно помещение за 3000 години и в него има мумия, там ще се образуват микроорганизми. Археолозите в миналото са били нетърпеливи, бързали са и затова са били заразявани от тези бактерии. Затова, когато отварям гробница, аз я оставям един ден да се проветри и едва тогава започвам да работя“, обяснява изследователят.

Той твърди, че за построяването на пирамидите египтяните са използвали повече мозъка, отколкото мускулите си. Те са познавали анатомията на камъните и са ги режели от по-слабата им страна. Превозвали са ги на дървени шейни и са ги качвали по специални рампи.

Ученият опровергава версията, че Тутанкамон е починал от насилствена смърт. „Открихме дупка отзад на тила и затова всички мислеха, че е починал от насилствена смърт. Всъщност дупката е направена при балсамирането, за да се сложи вътре балсамираща течност. Тутанкамон е страдал от малария и е бил дюстабан – пръстите на краката му не се се оросявали добре. Затова се е возел на колесница, с която е претърпял инцидент, защото има фрактура на левия крак. Тоест той е починал от инфекция, а не е бил убит“, споделя още д-р Хауас.

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Следвай инстинктите си! ~ Сара Джесика Паркър

Познатата на цял свят като Кари Брадшоу актриса от хитовия сериал „Сексът и градът“ е все така възхитителна. Тя е омъжена за актьора Матю Бродерик,...

Поетът явление Христо Фотев

Още с първите си книги Фотев е признат за поет явление, доказателство за това са наградите му за „Баладично пътуване“, „Лирика“, „Сантиментални посвещения“ и...

Деян Донков ще преподава актьорско майсторство в Пловдивския университет

Актьорът Деян Донков ще се присъедини към екипа на педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ от следващата академична 2025-2026 година, съобщи проф. д-р...

Горан Брегович се завръща в София

Знаменитият Горан Брегович се завръща триумфално в София тази есен с впечатляващ концерт-спектакъл. На 24 септември 2025 г. световноизвестният музикант и композитор ще завладее...

На Благовещение мечтите се сбъдват, а лошото губи силата си

Благовещение свързваме с вестта за едно от най-големите тайни в християнството - за непорочното зачатие на Дева Мария и раждането на Спасителя на човешкия...