Загадъчният „Смитсониън” (СНИМКИ)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

И досега никой не знае защо английският учен Джеймс Смитсон е дарил цялото си богатство за най-големия музеен комплекс в САЩ

Преди 175 години на днешния ден – 10 август, е създадено едно от най-забележителните места за съхраняване на научните знания и културните постижения в света. Смитсоновият институт, или накратко “Смитсониън”, е огромен конгломерат от научноизследователски центрове и музеи, разположени предимно на територията на Вашингтон, САЩ. Официално се смята за държавна институция, но се финансира както от американското правителство, така и от търговска дейност (предимно печатни издания, образователни игри и сувенири) и многобройни частни дарители.

Музеят за естествена история на комплекса „Смитсониън“

Историята на „Смитсониън” е прелюбопитна. Комплексът носи името на британския химик и минералог Джеймс Смитсон, който няма наследници и преди смъртта си през 1829 г. поставя САЩ на второ място в завещанието си след името на своя племенник. Личната му воля е, ако и племенникът си отиде бездетен, огромното състояние на учения да отиде за „създаване на институция в САЩ, която да служи за развитието и разпространението на знанията”.

Музеят на въздухоплаването събира най-много посетители в „Смитсониън“

Не са известни причините, поради които Смитсон превръща американската нация в свой наследник. Но след смъртта на неговия племенник през 1835 г. на правителството на САЩ се налага да положи максимални усилия, за да се справи с роднините на учения, които оспорват завещанието, и да прехвърли огромното богатство отвъд океана – точно 104 960 златни монети, 8 шилинга и 7 пенса, които днес се изчисляват в милиарди долари.

След дълги спорове (Джеймс Смитсон не конкретизира за какво точно да се изхарчат парите) съдбата на наследството е решена на 10 август 1846 г. Тогава президентът Джеймс Полк подписва акт за учредяване на Смитсоновия институт, в който да бъдат включени музей, библиотека, колекция от предмети, свидетелстващи за историята, науката и изкуствата, както и центрове за научни изследвания. Така постепенно се изгражда най-голямото в света хранилище на културни ценности и музейни експонати. Днес „Смитсониън” се състои от 19 музея, зоологическа градина, 9 научноизследователски центъра, 159 музея-филиали и общо над 140 млн. експоната. На практика посетителите могат да открият всичко – от праистория до съвременно въздухоплаване, от класически шедьоври на изобразителното изкуство до модерни аудиовизуални инсталации…

Музеят за американско изкуство

Защо все пак английският учен Джеймс Смитсон, който никога не е посещавал Америка, е направил подобно завещание? Никой не знае истината. Вероятно е плод на неговата далновидност и ексцентричност.

Роден е през 1765 г. във Франция, където майка му Елизабет Мейси е била принудена да избяга заради скандалната си бременност. По същото време бащата на Джеймс – сър Хю Смитсон, е бил женен за друга и скоро трябвало да бъде обявен са херцог.

Когато Джеймс става на 10 години, мама Елизабет, чието семейство се родее с крал Хенри Седми, все пак решава да отърве детето си от клеймото „незаконно роден”, връща се в Англия и урежда британското му поданство. По закон обаче за него една бъдеща държавна служба (военна или гражданска) е невъзможна.


Джеймс Смитсон – учен и филантроп

На 17 години Джеймс постъпва в колеж към Оксфордския университет под името Джеймс Луис Мейси и много бързо е признат за най-добрия химик и минералог в класа. През 1786 г. защитава магистърска степен, а след година известният английски учен Хенри Кавендиш го препоръчва за член на Кралското научно общество. Едва 26-годишен, Смитсон вече има първи публикуван научен труд. Впрочем афишира истинската си фамилия след смъртта на своята майка през 1800 г. и през забележителната си кариера става автор на 27 научни разработки по химия. На него е кръстен и новооткрит минерал – смитсонит.


Минералът смитсонит носи името известния дарител и учен

Бил ерген и приказно богат (имал и завидно наследство от майка си). Прочутото си завещание пише на 23 октомври 1826 г. Прочут бил и с черния си хумор, което не го оставило до сетния му час. Тъй като лекарите до последно не могли да определят каква е смъртоносната болест, от която страда ученият, той, осъзнавайки, че му остава малко, извикал лекарите и им казал: „Искам след смъртта ми да направите аутопсия и да изясните от какво все пак съм умрял. Умирам, за да можете да диагностицирате болестта ми.”

Дали те поставят точна диагноза, не знаем, но за „Смитсониън” знаят всички по света. А през 1901 г. в най-старата сграда на комплекса, където днес се помещава информационният център, са пренесени от Англия и препогребани тленните останки на учения и благодетел Джеймс Смитсон.

На заглавната снимка – Смитсоновият институт във Вашингтон, чието учредяване се случва на днешния ден преди 140 г.

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Коя е Елиза от музикалното произведение на Бетовен?

Лудвиг ван Бетовен е немски класически композитор, представител на Виенската школа, важна фигура в преходния период между класицизма и романтизма. Смятан за един от...

Лазаровден – един от най-хубавите народни обичаи

Лазаровден е един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Според Библията действията на Исус около гроба на мъртвия...

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...

8 думи, „изобретени“ от Уилям Шекспир

Шекспир е навярно най-известният писател, който някога е творил на тази земя – и определено най-играният по световните сцени. Той е роден в Статфорд,...