Тя е авторка на близо 40 фентъзи книги за деца и възрастни
Урсула Ле Гуин е починала на 88-годишна възраст в дома си в американския град Портланд, предава „Ройтерс“, като се позоваха на семейството на писателката. Синът на авторката на научнофантастични и фентъзи книги – Тео Даунс-Ле Гуин каза, че майка му си е отишла от този свят в понеделник, вероятно от инфаркт, съобщава БТА.
По думите му през последните месеци тя е имала здравословни проблеми, свързани със сърцето. Урсула Ле Гуин е автор на 20 романа, шест тома поезия, 13 книги за деца, множество кратки разкази и литературна критика.
Тя става много популярна с романа си „Лявата ръка на мрака“, който печели наградите „Хюго“ и „Небюла“ през 1969 г. Романът й „Освободеният“ през 1974 г. също печели двете награди – за най-добра научнофантастична и за фентъзи книга. Най-известните й творби са книгите от поредицата „Землемория“, от които са продадени милиони екземпляри по целия свят.
„Книгите, както знаете, не са само стоки. Мотивът за печалбата често е в противоречие с целите на изкуството. Ние живеем в капитализъм. Неговата мощност изглежда неизбежна, както беше с божественото право на царете. На всяка човешка мощ може да се оказва съпротива и да бъде променяна от хората. Съпротивата и промяната често започват от изкуството, а много често това се случва в нашето изкуство – изкуството на думите. Аз имах дълга и добра кариера като писател. В добра компания. Сега, в края ѝ, аз не искам да гледам как американската литература се продава надолу по течението. Ние, които живеем с писане и публикуване, искаме и трябва да настояваме за нашия справедлив дял от приходите. Но името на нашата красива награда не е печалба. Името ѝ е свобода“. – Урсула Ле Гуин
„Той смяташе като всички останали момчета, че е много приятна игра да приемеш чрез магия какъвто си искаш образ — на човек или животно, дърво или облак и да си играеш тъй, превърнат в хиляди различни образи. Ала като магьосник той беше научил цената на тази игра — опасността да загубиш собствената си същност, да загубиш истината в играта. Колкото по-дълго остане човек в чуждия образ, толкова по-силна е тази опасност. Всеки чирак-заклинател научава разказа за магьосника Бордгер от Уей, който с голямо удоволствие се превръщал в мечка и все по-често правел това, докато накрая в него израсла мечката а човекът умрял и той си останал мечка, убил собствения си невръстен син в горите, бил подгонен и заклан. А едва ли някой знае колко от делфините, подскачащи из водите на Вътрешно море, са били едно време хора-мъдреци, изгубили мъдростта и името си във веселия бяг на морските вълни.“ – Урсула Ле Гуин
АRTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/