Награда „Златна мечка” на Берлинале за филм с българско участие

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Фестивалът беше закрит с лентата на Милко Лазаров „Ага”

Филмът „Не ме докосвай“ на румънската режисьорка Адина Пинтилие – копродукция с българско участие – завоюва вчера голямата награда „Златна мечка“ на 68-ия Международен филмов фестивал в Берлин, съобщиха световните агенции.

Изборът на журито бе абсолютна изненада за критици и журналисти, които възприемат лентата като изключително смел експеримент. Пинтилие заяви, че самата тя не е очаквала да спечели наградата за филма си, в който героите търсят интимност, но същевременно се боят от нея. Той е съвместен проект с румънско, германско, чешко, българско и френско участие, включително на актьорите Ирмена Чичикова и Георги Налджиев.

Свързано изображение

Румънската режисьорка заяви на пресконференция, след като взе трофея, че филмът приканва зрителите да изпитат съчувствие, да приемат различността и да преосмислят представите си за всичко. „Ето защо си мисля, че за много хора този филм може би няма да е приятен, но в същото време ние предизвикваме вас, зрителите, да водите диалог и да погледнете себе си“, каза Пинтилие.

Журито на Берлинале отличи със „Сребърна мечка“ за режисура Уес Андерсън за анимационния филм „Кучешкия остров“. В него се разказва за японски град, в който избухва епидемия от кучешки грип и властите издават заповед всички кучета да бъдат изхвърлени на сметище, намиращо се на изолиран остров.

Актьорът Бил Мъри, който озвучава едно от кучетата, взе наградата на галацеремонията от името на Андерсън. „Никога не съм си помислял, че ще ми се случи да отида да работя като куче и ще се прибера у дома с мечка“, пошегува се той, докато държеше статуетката.

Наградата за най-добър актьор получи французинът Антони Бажон за ролята си на наркоман, опитващ да се отърве от порочния навик с помощта на религията във филма „Молитвата“ на френския режисьор Седрик Кан. „Много се молих да получа мечка“, каза Бажон на пресконференция след церемонията по награждаването. „Много е важно да покажем на наркозависимите, че има път за избавяне от тяхното пристрастяване – в този филм манастирът и религията помагат на този човек“, допълни той.

За най-добра женска роля бе отличена 68-годишната Анна Брун за филма „Наследничките“ на парагвайския режисьор Марсело Мартинеси.

Приз за най-добър сценарий получиха Мануел Алкала и Алонсо Руиспаласиос за лентата „Музей“, в която се разказва за ученици, откраднали през 1985 г. артефакти от Националния музей по антропология в Мексико.

Резултат с изображение за berlinale 2018

Полската режисьорка Малгожата Шумовска получи Голямата награда на журито за филма „Лице“, разказващ за млад мъж, който претърпява трудова злополука и буквално загубва лицето си. Направена му е операция и му е присадено ново лице, но когато се завръща в родния си град от болницата, близките му се отдръпват от него.

Наградата за изключителен артистичен принос отиде при Елена Окопная за костюмите и за цялостната визия на руския филм „Довлатов“.

Победителите бяха определени от шестчленно жури, оглавявано от германския режисьор Том Тиквер. На фестивала бяха излъчени около 400 филма.

Резултат с изображение за berlinale 2018 aga

68-ото издание на филмовия фестивал, за първи път в историята, беше закрито с български филм. Около 2000 зрители гледаха и аплодираха лентата на Милко Лазаров „Ага”. За последно страната ни е участвала в основната програма на фестивала преди 29 години.

Източник: БТА

АRTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Джеръм Джеръм: Най-добрата политика е да казваш истината

Джеръм Клапка Джеръм е роден на 2 май през 1859 година. Английският писател е известен главно хумористичните си книги "Трима души на една лодка"...

Блага Димитрова: Страшна сила е събрана в ръцете на любимия мъж

Блага Димитрова е от големите дами на българската литература. Нейната поезия омайва, а прозата ѝ – вдъхновява вярата в любовта. Тя напусна видимя свят...

Тенеси Уилямс: Адът си самият ти!

Тенеси Уилямс идва на белия свят с името Томас Ланиър Уилямс III на 26 март 1911 г. в Кълъмбъс, САЩ. Той е американски поет,...

Джоузеф ХЕЛЪР: Глупаците мразят знанието

Често казваме „това е параграф 22” за объркани ситуации, в които законът не ти помага, а те въвлича в порочен кръг от беди. Мнозина...

Антонин Дворжак – класикът на чешката музика

Наред със Сметана, Антонин Дворжак е най-известният чешки композитор. Той е оставил голямо творческо наследство. Някои от произведенията му като симфонията „Из новия свят“,...