Премиерата на филма „Истории за птици, хора и други чудеса“ е на 24 ноември
„Неизброими са чудесата на Радичков. Ще се подлъжа, може би, да кажа, че те са неизброими колкото са неговите произведения и дори колкото са думите му, защото той по много интересен начин ги използва – и това са неговите чудеса. Невероятно комбинирани по един много красив начин“. Това каза проф. Любомир Халачев, който представи пред БНР филма „Истории за птици, хора и други чудеса“, посветена на големия български писател, драматург и сценарист Йордан Радичков.
„Този филм, посветен на 90-годишнината от рождението на Йордан Радичков, ни провокира не толкова с биографията на Радичков – тя не е толкова интересна, колкото с желанието да направим анализ на начина, по който той пише, и да се опитаме да получим отговор на въпроса защо Радичков пише така интересно“, обясни в предаването „Хоризонт за вас“ проф. Халачев, който е режисьор и продуцент на документалния филм.
„Взехме всичко, което той е написал, опитахме се да го обединим, да го разтърсим и да го потопим в една уникална атмосфера, в която има пролет, лято, есен, зима, дъжд, сняг, виелици, реки, врабчета, свраки и всичко, което можете да намерите в света на Йордан Радичков“, сподели професорът и уточни, че движението във филма през творчеството на Радичков не е хронологично, а като теми и идеи.“
Използван е архивът на БНТ, който пази разговори и анализи на големия български писател и драматург:
„Това ни даде възможност да създадем един много интересен образ на прозата на Радичков, на неговото творчество, което е и зримо, и философско, защото там има думи и цели пасажи, които те карат да се връщаш и да се връщаш“, каза проф. Любомир Халачев и добави:
„Той е цар на притчовото изразяване, например има една фраза: „Бог създаде света, но не се трогна от него, дори не го докосна. Човекът умали създаденото от Бога, трогна се от него и не само го докосна, но го и погали“.
Премиерата на филма „Истории за птици, хора и други чудеса“ ще бъде на 24-и ноември, неделя, от 14.00 ч. по БНТ 1. Сценарист е Инна Пелева, а режисьор и продуцент е проф. Любомир Халачев.
Източник: БНР
ARTday.bg