Българин е герой на холандската писателка Маренте де Моор

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

„70-годишен холандец, осигурен, два пъти разведен, качва в ретроавтомобила си Кузман, взимайки го за скитник“

След успеха на романа „Нидерландската дева“, радушно приет от българските читатели, дойде среща с „Уютни разкази“ на Маренте де Моор (изд. Изида, превод Анета Данчева-Манолова). Холандската писателка е спечелила най-големите литературни награди в родината си, както и Наградата за литература на Европейския съюз.

Самата авторка е красива, интелигентна и фина, но не само като външност, но и в книгите си. Това обаче не й пречи да обрисува и несретници в живота или груби, първични хора. Такъв например, но само в първия момент, при това подвеждащо, е българинът Кузман от Стара Загора в разказа „Мъж с цел“. 70-годишен холандец, осигурен, два пъти разведен, качва в ретроавтомобила си Кузман, взимайки го за скитник.

„Този човек иде от друг часови пояс, където приятелствата се изковават с изкусно майсторство. Бавно, ала за цял живот.“ Но скитникът българин се оказва със скъп смартфон в джоба, което дава на холандеца да разбере, че е сбъркал, и да стигне до поредното разочарование в живота си.

Разказите на Маренте де Моор са уютни, защото предразполагат, въвличат читателя в интригуващи човешки съдби. Темите обаче съвсем не са уютни, а заредени с драматизъм и изненади. И това преобръща смисъла на заглавието. Зад наглед простите, банални неща от ежедневието на хора от средната класа писателката съумява да види една най-необикновена реалност – ярка, оцветена ту възвишено, ту зловещо, ту трагично, ту смешно. Вижда невъзможността ни да стигнем един до друг. Скрития зад уютната обстановка копнеж по нещо необикновено, по приключения, дързост, обич, дори по нещо мъничко, но взаимно споделено, сред заливащото обществото консуматорство.

Откъм прозореца на елегантна си къща една жена дебне какво продават по интернет съседите й, за да се сблъска с неосъществени желания и криещи се зад материалните предмети драми. Самотен мъж романтично мечтае за един поглед от девойка, грижеща се за животните в парка. Сладкар от традиционно семейство страда от загубата на брат си, попаднал в лапите на сексрекламата.

Две проспериращи семейства изведнъж съсипват живота си на луксозен круиз, защото не им е достатъчен фитнесът, ресторантите и комерсиалният туризъм, а ги завладява копнежът по неоткрит остров. Почтена провинциална съпруга за един ден, без никакъв преход, се хвърля към греха. Млада рускиня със зъби и нокти се бори за щастието си, мамещо я иззад виртуални съобщения.

Персонажите на „Уютни разкази“ копнеят за интимност, търсят се един друг, не успяват, отчайват се и въпреки всичко продължават да се стремят към доброто. Само истински, виртуозен разказвач може така да надниква в душите и за миг да отдръпва завесата пред екзистенциалните въпроси на човешкото съществуване.

Маренте де Моор (р. 1972) е сред водещите писатели на Нидерландия днес. Автор-колумнист, завършила славистика и с обогатен от срещата си с Изтока поглед, тя е публикувала няколко романа и сборници с разкази, ситуирани на различни места и с разнообразна тематика, но неизменно с дълбока психологическа проникновеност. След като „Нидерландската дева“ спечели най-големите литературни призове в Нидерландия и Европа, най-новият роман на писателката „Фон“ й донесе още награди и единодушното високо признание на критиката.

Снимки: Издателство „Изида“

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Моя любов

МОЯ ЛЮБОВ Заради очите ти си струва да отмина всяка лоша дума с мълчание, моя любов. Заради косите ти си струва са заспивам сам и да сънувам узряла ръж, моя...

Оригиналът на Панагюрското златно съкровище се завръща за месец в Панагюрище

От 9 август до 10 септември всички жители и гости на град Панагюрище отново ще могат давидят оригинала на Панагюрското златно съкровище, съобщиха от...

Бърнард Шоу: Опасно е да си искрен, освен ако не си и глупав

Джордж Бърнард Шоу е британски драматург, писател, пътешественик, есеист и театрален критик, носител на Нобелова награда за литература (1925). Ирландец по своя произход, той...

Единственото място, където оптимизмът процъфтява, е лудницата!

Най-удивителното е какви умни мисли изказват хората, когато говорят за глупостта на другите. Че това е така, се убеждаваме от Боб Фенстър и неговата...

Краят на невинността

"Cветът се променяше, невинността си бе отишла, добродетелите също. Върху ръждясващия свят бе плъзнала тревога: какво ли не бе изгубено - и добрите обноски,...