Дигиталното издание на БАН ще е безплатно и с много допълнителни функции
Дигитализиран и осъвременен вариант на официалния правописен речник на българския език ще бъде свободно достъпен в интернет. Той ще бъде част от цялостна онлайн платформа за езикови ресурси и проверка на правопис, правоговор и граматика, съобщи просветното министерство. Речникът има нормативен характер – правилата, формулирани в увода, и правописът на включените в него думи са задължителни за писменото общуване.
Платформата се разработва от Българската академия на науките (БАН) по поръчка на Министерството на образованието и науката (МОН). Изпълнител ще е Институтът за български език (ИБЕ) в сътрудничество с Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ). Но до моментът, когато тази платформа ще заработи, ще минат поне две години — проектът трябва да приключи до края на 2023 г. За целта са предвидени 378 800 лв.
Новата платформа, която ще носи името БЕРОН, ще съдържа модули за правопис, правоговор, граматика. В него ще бъде интегрирана също сегашната специализирана служба „Езикови справки“, т.е. ще има възможност за директна кореспонденция с експерти от Института за Български език.
Дотогава, който иска да бъде сигурен, че използва правилно българския език, може да се консултира с хартиеното издание „Официален правописен речник на българския език“ с неговите близо 90 000 речникови единици. Това е най-пълният досега справочник от този тип, последното му издание е от 2012 г. Речникът регистрира активния речников състав на днешния книжовен български език и съдържа значително повече думи и форми от досега действалите правописни речници, издания на Института за български език. Цената му е 35 лв.
Другият вариант за справки е образователният уеб сайт „Как се пише?“, който със своето редовно разширяващо се съдържание и възможност за задаване на въпроси, е един от най-надеждните източници за повишаване на езиковата ни култура. Там по традиция достъпът е безплатен за всички потребители, както обещават, че ще бъде в новата платформа, за която съобщава просветното министерство.
Дигитализираният вариант на официалния правописен речник на българския език ще съдържа и част за правоговор с интегрирана към нея гласова система за правилното произношение на всички думи от речника на БАН.
Платформата ще изпълнява и ролята на граматически справочник. За целта от ИБЕ вече работят по нормативна граматика на съвременния български език. Новият сайт ще бъде периодично допълван както със съдържание за навлизащи нови думи в езика ни, така и с нови функционалности. Целта е създаването на надежден, лесно достъпен източник на информация за книжовния български език.
Според резултатите на проучване на БАН от 2019 г. над 45% от българите между 18 и 50 години предпочитат по езикови въпроси да се информират от интернет, а не от хартиени речници, и този процент постоянно нараства. Всеки трети от по-младите смята книжовните норми и правила за прекалено сложни, а всеки пети от всички участници в изследването твърди, че няма мотивация да ги спазва.
ARTday.bg