„На западния фронт нищо ново” излиза преди 93 години и се превръща в литературна сензация
„На западния фронт нищо ново” излиза преди 93 години и се превръща в литературна сензация. Немската критика пише, че това е „паметник на нашия незнаен воин”. Надига се обаче и вълна на омраза срещу 31-годишния тогава автор.
Славната книга се оказа интересна за „Нетфликс”, който обяви, че 28 октомври 2022-а ще е датата на премиерата на филма по книгата, създаден специално за платформата. Режисьор е Едуард Бергер, а в главната роля е Даниел Брюл.
При това „На западния фронт нищо ново” е филмиран вече два пъти – през 1930-а и през 1979 г. Първата от двете продукции печели и две награди „Оскар” – в престижните категории за филм и режисьор в лицето на Луис Майлстоун.
Докато прожекциите в Ню Йорк обаче са пред пълни зали и съпроводени с възторг, в Германия филмът е жестоко порицан. Гьобелс и неговите съратници създават непоносима атмосфера и „На западния фронт нищо ново” е спрян от разпространение.
И вторият филм е създаден далеч от родината на автора – продукцията е британско-американска. Става дума за телевизионен филм, която се представя достойно и печели „Златен глобус” в своята категория.
Така че едва версията за „Нетфликс” от настоящата 2022-а е снимана от немци. Филмът вече беше показан на фестивала в Торонто, където режисьорът Бергер заяви: „Светът трябва да си припомня ужасите на Първата световна война, защото конфликтите не спират, хората никога няма да си вземат поука.” За книгата на Ерих Мария Ремарк пък казва, че е „удивителна творба с антивоенно послание”.
Като цяло, реакцията на критиката е добра – хубави думи се чуха дори от Института „Ерих Мария Ремарк”, който е натоварен с мисията да опазва делото на славния писател. Филмът не преповтаря точно романа, но е със силно емоционално послание. Постига баланс между бруталните военни сцени и спокойните моменти, в които отделните герои се стремят към човечност и близост помежду си. Междувременно Немската филмова академия реши точно това да е и нейният кандидат за „Оскар” тази година.
„Светът трябва да си припомня ужасите на Първата световна война, защото конфликтите не спират, хората никога няма да си вземат поука”, казва режисьорът Едуард Бергер.
Източник: Нетфликс
ARTDAY.BG