Находката, изобразяваща Хермес на „зряла възраст“ се предполага, че датира от около 300 г. пр. Хр., т.е. от края на четвърти или началото на трети век
Глава на 2300 години на древногръцкия бог Хермес е била открита по време на ремонтни дейности на канализацията в Атина, съобщи електронното издание на в. „Катимерини“.
Главата е намерена в добро състояние, информира гръцкото министерство на културата, цитирано от БТА. Работници се натъкнали на находката, докато извършвали ремонт на канализацията в центъра на Атина.
Министерството не дава оценка на стойността на скулптурата, но тя незабавно е транспортирана до склад на дирекцията за антики.
Глава на древния бог Хермес е намерена по време на канализационни работи в централна Атина (Снимка: АР/БТА)
Предполага се, че главата датира от около 300 г. пр. Хр., т.е. от края на четвърти или началото на трети век.
Тя изобразява Хермес „на зряла възраст“ за разлика от обичайния младежки вид, с който той е представян и е една от многото, които са служили като улични маркери в древна Атина. Според гръцката митология Хермес е син на Зевс и пратеник на боговете, който е защитавал пътници и търговци.
Хермес също така служи като „психопомп“ или водач на мъртвите, който им помага да намерят пътя към задгробния живот (Подземният свят в гръцките митове). В много гръцки митове Хермес бил описван като единствения бог до Хадес и Персефона, който можел да влиза и излиза от Подземния свят безпрепятствено.
Неговите символи са петелът и костенурката и той може да бъде разпознат по портмонето или кесията, крилатите сандали, крилатата шапка и вестителския жезъл, керкейон. Хермес бил бог на крадците, защото бил много хитър и умен, и самият той бил крадец още от нощта, в която бил роден, когато се изплъзнал от майка си и избягал, за да открадне говедата на по-големия си брат Аполон.
В събота кметът на Атина Костас Бакоянис публикува снимка на главата на Хермес в профила си във Facebook: „Уникалната Атина“, написа той.
ARTday.bg