Дълги години се смяташе, че пещерното изкуство е възникнало от Европа
Индонезийската пещерна живопис, която изобразява праисторическа сцена на лов, може да е най-старото фигуративно произведение на изкуството в света, датиращо от близо 44 000 години.
Забелязана преди две години на остров Сулавеси, широката 4,5 метра картина изобразява диви животни, преследвани от ловци-получовеци, които притежават копия и въжета, се казва в проучването, публикувано в списанието Nature.
Използвайки технология за датиране, екипът от австралийския университет Грифит заяви, че е потвърдил, че рисунката във варовиковата пещерна е датирана най-малко 43 900 години през периода на горния палеолит.
„Тази ловна сцена, доколкото ни е известно, е най-старият образен запис на разказване на истории и най-ранните фигуративни произведения на изкуството в света“, казват изследователите.
Откритието идва след като картина на животно в пещера на индонезийския остров Борнео по-рано беше определена, че е на възраст най-малко 40 000 години, докато през 2014 г. изследователите датираха образно изкуство на Сулавеси на отпреди 35 000 години.
Дълги години се смяташе, че пещерното изкуство е възникнало от Европа, но индонезийските картини оспорват това мислене. Само в Сулавеси има най-малко 242 пещери или заслони с древни изображения, а всяка година се откриват нови обекти, съобщи екипът.
ARTday.bg