За и от шотландеца, променил света, който обитаваме
Шотландецът Александър Греъм Бел, патентовал телефона като изобретение, е роден на 3 март 1847 година в Единбург. Получава солидно за онова време образование и наученото му помага във всички начинания, с които се захваща през живота си.
Патентоването на телефона му носи големите приходи, но самият той смята за най-важно изобретението си за пренасяне на човешка реч посредством… светлината. Да, правилно мислите – Бел пръв успява да модулира обикновена слънчева светлина и посредством изобретения от него уред, наречен фотофон, осъществява “оптична връзка” на цели 213 метра разстояние. Успешното тестване на този апарат е на 21 юни 1880 година, а като носител на модулираната човешка реч е използвана обикновена светлина. Това на практика е праобразът на съвременната технология за пренасяне на информация по оптични кабели.
Статуя на Александър Бел в Нова Скотия, Канада
Друго изобретение, което също принадлежи на Бел, е металотърсачът. Изобретателят работи и върху идеи като самолети и кораби с подводни криле. Големите приходи от телефонната компания му позволяват да създаде лаборатория, наречена на името на Алесандро Волта. В нея са разработвани ранни методи за записване на човешка реч върху различен тип носители. Правени са опити с дискове, покрити със слой восък, а на даден етап са провеждани и експерименти по търсене на начин за магнитен запис. В института „Смитсониан“ се пазят оцелелите от лабораторията експериментални дискове. През 2013 година учени, с помощта на съвременните компютърни технологии, успяват да “разчетат” диск, върху който е записан гласът на самия Бел. Така че вече знаем и как е звучал големият изобретател.
Бел е сред основателите и на Нешънъл Джиографик. През периода 1897 – 1904 година оглавява американското Национално географско дружество. През целия си живот работи по методи за обучение на глухи хора. Опитва се да ги научи да говорят, без да използват езика на жестовете. Съпругата му, както и тъща му, са с увреден слух.
На 10 март 1876 г. Александър Бел осъществява първото в историята телефонно обаждане. То е до асистента му Томас Уотсън в съседната стая. Бел казва: „Г-н Уотсън, елате тук, искам да Ви видя.“
Е, първите думи, произнесени по телефон, може и да не са най-вълнуващите, но изобретението на Бел променя света. А самият той е сред най-мъдрите хора в историята. Отива си от видимия свят на днешния 2 август през 1922 година.
Нека и ние се вдъхновим с някои от най-известните му цитати:
„Ключът към успеха е подготовката.“
„Когато една врата се затваря, друга се отваря. Но ние често толкова дълго гледаме със съжаление към затворената врата, че не виждаме втората.“
„Човек е това, което сам създаде от себе си.“
„Великите открития неизбежно включват сътрудничеството на много умове.“
„Най-успелите хора са тези, чийто успех се дължи на последователно израстване.“
„Не можеш насила да предизвикаш идеите. Добрите идеи са резултат от бавно осъзнаване.“
„Осъщестяването на една цел трябва да е старт на друга.“
„Единствената разлика между успех и провал е способността да предприемеш действия.“
„От време на време напускайте пътеката и влизайте в гората. Всеки път, когато го правите, ще откривате нещо, което не сте виждали никога преди.“
„Изобретателят поглежда света и не е задоволен. Той иска да подобри нещата, обсебен е от тази идея. Духът на откритието го преследва, търсейки материализиране.“
Димитър Янков
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/