„Майсторът на палатки“ (изд. „Изида“, превод Евгения Кръстева) от Атле Нес, известния норвежки писател и биограф на Леонардо да Винчи, Галилей и Мунк, е исторически роман, сравним с класически творби като „Quo vadis“ на Хенрик Сенкевич и „След нас и потоп“ на Йозеф Томан.
Посланието до Филимон е най-краткото от посланията на апостол Павел в Новия завет и единственото, адресирано до частно лице. В него Павел моли за милост за роба Онисим, който е избягал от господаря си. Романът „Майсторът на палатки“ всъщност разказва историята на Онисим и неговия живот като роб и свободен човек в едно жестоко време и в един свят, който е мозайка от езици, култури и религии.
Бедното фригийско овчарче Онисим е похитено от разбойници и продадено като роб на търговеца на вълна Филимон. Той се образова и става дясна ръка на господаря си. Желанието му да се върне в родния си дом го подтиква да открадне пари от Филимон и да избяга. Но срещата с тайнствения и чудат майстор на палатки Павел го променя. Апостолът написва писмо до господаря му и поръчва да му го занесе. Вместо очакваното наказание робът получава свободата си в резултат на това послание.
Онисим се превръща в умел търговец на вълна, възползвайки се от острия си ум и вродения талант, но през цялото време му се налага да следва заръките на духовния си баща апостол Павел, за да изплати дълга си.
Павел е непреодолимата сила, която се намесва в живота на освободения роб, променя го изцяло и полага основите на света, който познаваме днес.
Онисим следва отдадения старец из различните провинции на Римската империя, стигайки чак от Мала Азия до Иберия, като и двамата, но най-вече Павел, са водени от свещената мисия да разпространят вярата в Христос и единствения истински Бог сред всички езичници, за да могат да се спасят, когато настъпи Второто пришествие.
Дори когато се жени за Ксения, също освободена робиня като него, и създава семейство, Онисим не може да изостави Павел, въпреки че вътрешно е разкъсван от съмнения и страхове. Още повече че светът, който го заобикаля, е не по-малко раздвоен – старите богове (гръцки, римски и всякакви други) се сблъскват с новата религия, езическите вярвания и ритуали са твърде силни и наложени, за да може християнството да заличи следите им и да пусне дълбоки корени в душите на хората. Не помага и фактът, че съществуват разногласия и деления между самите последователи на Иисус, което води до опорочаване и изкривяване на учението му. На фона на тези бурни времена малкият човек е принуден да се бори както за физическото си оцеляване, така и за духовното си спасение, заобиколен от врагове от всички страни. И отново се стига до вечния въпрос: достатъчна ли е вярата, за да преодолееш страха от смъртта? Можеш ли да надскочиш тленното в очакване на нещо по-голямо и по-добро, което обаче е недосегаемо за човешките ти сетива?
„Майсторът на палатки“ е роман за търговията, всекидневния живот и напрегнатите пътувания по суша и море в Римската империя малко след смъртта на Иисус. Но преди всичко това е роман за необходимостта и невъзможността на вярата.
ARTDAY.BG