В слънчевия следобед на 4 юли 1862 година професор Чарлс Доджсън от Оксфорд завежда 10-годишната Алис Лидъл и сестрите ѝ на пикник с лодки по река Темза. За да забавлява децата, Доджсън им разказва история за малко момиченце, скучаещо на брега на същата тази река, което последвало притичващ наблизо заек в дупката му и се озовало на чудно място, наречено Страната на чудесата. Историята толкова допаднала на малката Алис, че тя умолявала Доджсън да я запише – така през 1864 година се появява първият ръкопис на „Приключенията на Алиса под земята“. Оригиналният ръкопис, подготвен като подарък за рождения ден на Алис Лидъл, днес се пази в Британската библиотека и може да бъде разгледан онлайн в сайта ѝ.
През следващата година ръкописът е публикуван със заглавието, което всички познаваме и обичаме – „Алиса в Страната на чудесата“, и с илюстрациите на сър Джон Тениъл. А Чарлс Доджсън избира за свой творчески псевдоним името Луис Карол. През 1871 година излиза и продължението на историята – „Алиса в Огледалния свят“.
Луис Карол създава удивителен свят, в който логиката и философията танцуват чуден танц. Неговите весели и малко странни герои живеят в съзнанието на поколения читатели.
Всяка година на 4 юли в САЩ се провеждат събития, посветени на литературния герой Том Сойер. Националните дни на Том Сойер се провеждат в Ханибал, Мисури. Ханибал е родният град на Марк Твен: той служи като прототип на измисления град Санкт Петербург, в който Твен заселва Том Сойер и Хъкълбери Фин.
Марк Твен, псевдонимът на Самюъл Лангхорн Клеменс, е написал много романи, новели и разкази, но е най-известен с „Приключенията на Том Сойер“ продължението „Приключенията на Хъкълбери Фин“. Том и Хък се появяват в други два по-малко известни романа, „Том Сойер в чужбина“ и „Том Сойер детективът“.
Всяка година фестивалът в Ханибал привлича много туристи от цялата страна.
Програмата обикновено включва голям уличен парад, карнавал, битпазар, шоу на таланти, изложба на занаяти, четене на произведенията на Марк Твен и фойерверки. Състезанията, провеждани в рамките на фестивала, са вдъхновени от творчеството на Марк Твен. Например състезанието по боядисване на огради е базирано на „Приключенията на Том Сойер“, а състезанието с жаби е базирано на разказа „Прочутата скачаща жаба от Калаверас“.
ARTDAY.BG