На 82-годишна възраст си е отишъл големият български художник, илюстратор и автор на детски книги Венелин Вълканов (1942-2024).
Вълканов е наричан „Принцът на приказното” – той илюстрира и създава модерното виждане за приказката у нас, пише ArtPrice. Освен като илюстратор се изявява в областта на графиката и стенописа.
Венелин Димитров Вълканов е роден през 1942 г. в Севлиево в семейство с няколко поколения творци. Баща му Димитър Вълканов, приятел на Владимир Димитров-Майстора, когото е и рисувал неведнъж, е известен с изявите си в баталната живопис. Брат му Красимир, професор в Художествената академия, е изтъкнат български сценограф. А синът му Станислав, завършил графика, е сред добрите ни професионалисти в областта на компютърната реклама.
Венелин Вълканов е завършил Художествената гимназия, а след това специалност „Стенопис“ при проф. Георги Богданов в НХА. Има реализирани няколко монументални пана в Слънчев бряг, Златни пясъци, Рилския манастир. Той е пример за български автор, който има по-голямо признание в чужбина, отколкото у нас. Първата си самостоятелна изложба в България за почти 4 десетилетия творческа дейност прави едва през 2008 г. в галерията на „Шипка“ 6, в която подрежда 35 живописни картини и 15 табла с илюстрации. Преди това открива експозиции в Прага, Будапеща и др.
„Любовта му към книгата, някакъв вътрешен подтик, или просто случайността го прави един от най-плодовитите ни, а според мен и най-талантливите ни художници илюстратори. Той е нарисувал картинките на повече от сто тома или томчета с приказки и стихотворения. Връстник на внуците си по душа, Вени вижда и реализира своите човечета и животинчета с любопитно детско око и, разбира се, професионализъм, какъвто рядко срещаме“, пише за него драматургът Панчо Панчев, с литературен псевдоним Дядо Пънч, чиито произведения са едни от многото, които Вълканов е илюстрирал.
Като детски писател и илюстратор Венелин Вълканов е високо ценен в чужбина, книгите му са издавани в Русия, Украйна, Германия, Куба, Корея. Илюстрациите му радват децата в Япония, Германия, Полша, Чехия, Естония, Русия, Куба и България. Японското издателство „Гакен“ държи правата за някои приказки, които не са стигали до българския читател. Неговите приказни герои, родени в последните десетилетия, са познати само на децата в чужбина.
Вълканов е включен в почетния списък на наградата „Ханс Кристиян Андерсен“ – международно отличие, което се присъжда на автор или илюстратор на детска литература. Той е илюстрирал с артистичната си ръка над 100 книги. Сред тях са „Хан Аспарух“, „За буквите“, „Златната рибка“ на Александър Пушкин, „Приказки за страната Алабашия“ от Карл Сандбърг, „Конче-гърбоконче“ от Пьотър Ершов, „Приказка за бръмбара“ от Цветан Ангелов, „Соларис“ на Станислав Лем, „Капитан Немо“ на Жул Верн, книги на писателите фантасти Ред Бредбъри, Айзък Азимов, Любен Дилов и много други.
Венелин Вълканов не само е рисувал, но и е написал 20 книги. Между тях са издаваните в големи тиражи поредици „Трак“, „Художник и детектив“, „Юнак“ и „Пъструшко“.