Археолози разкриха в Мисионис една от най-запазените крепости у нас

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

При разкопките на късноантичния и средновековен град Мисионис край Търговище археолозите са разкрили една от най-запазените крепости в цяла България, която до момента демонстрира височина на стените 4 метра. Това съобщи на пресконференция при обекта научният консултант на проучванията и през този археологически сезон – проф. Николай Овчаров, който отчете резултатно начало на разкопките след месец работа.

Подробности за хода на археологическото лято на Мисионис представи ръководителят на обекта – археологът от Регионалния исторически музей в Търговище Стефан Иванов. Основната задача пред екипа му за момента е разкриването на крепостната стена, предава БТА. По неговите думи интересното е, че пред нея има изградена нова стена, вероятно от периода в края на 12-и век – епохата на царете Асен и Петър. Вече е отнет пласт от 13-14-и век, като се навлиза в сградите от 6-и век.

Открити са над 150 находки – предмети и монети от Второто българско царство, тъй като в първите седмици на разкопките се проучва тъкмо този пласт. „Той е тънък културен слой, няма регистрирани сгради от това време“, отбеляза археологът. Преобладават металните находки, свързани най-вече с битката с османците от края на 14-и век – стрели, бойни топки и части от въоръжение.

Друга важна задача пред археологическия екип в този сезон е доразкриването на прилежащата улицата, която до момента е с дължина около 30 метра. Тя е свързвала епископския комплекс и зърнохранилището с портата на късноантичната крепост, посочи Иванов.

Проучванията на Мисионис ще продължат до 10 ноември. На обекта работят ежедневно повече от 30 души, основно ученици и студенти. Тази седмица тук са и доброволци от международна студентска експедиция от Литва и Испания. Търсят се и нови работници.

„Мисионис е грандиозен град. Досега са проучени до 10% от обхвата му – макар че разкопки тук се правят от 60-те години на миналия век. Тази година имаме голяма държавна подкрепа – 400 000 лева, както и редовната помощ от страна на общината. Имаме възможност за мощна кампания. Но колкото и голяма кампания да направим, тук ще има работа за разкопаване и за следващите 200 години“, коментира пред журналисти проф. Николай Овчаров.

По неговите думи целта за тази годината е разкопаването на конкретен ъгъл от Мисионис – „може би най-важния в града“, където има много добре запазена крепостна стена, жилищни сгради, епископски комплекс от 6-и век, базилика, катедрала. Предстои този участък да бъде цялостно разкрит и реставриран.

Проф. Овчаров бе категоричен, че до две-три години вижда този „много ефектен участък от Мисионис“ като завършен паметник на културно-историческия туризъм, където посетителите ще има какво да видят.

Кметът на Търговище Дарин Димитров посочи, че тази година се оказва една от най-важните за разкопките на Мисионис. Въпреки че в страната действат служебни правителства, работата върви, смята той. Пред финализиране е и процедурата по прехвърлянето на собствеността на обекта на Община Търговище безвъзмездно, първоначално за период от 10 години. Предстои да се работи и за подобряване и улесняване на комуникациите за достъп до Мисионис.

Снимка: TargovishteNews

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Какво да не пропускаме до края на „Киномания“

Остават броени дни от 38-ото издание на най-старата кинопанорама у нас. Наред с най-впечатляващите заглавия от последната година в световното кино, "Киномания" предлага редица...

Eд Харис на 74: Единственият човек, когото трябва да победите, сте вие самите

Едуард Алън „Ед“ Харис е американски театрален и филмов актьор и режисьор, носител на две награди „Златен глобус“ и номиниран за по две награди...

Прекомерната скръб се смее. Прекомерната радост плаче ~ Уилям Блейк

Уилям Блейк (1757-1827) е един от най-оригиналните английски поети, напълно неизвестен приживе. Произхожда от обикновено семейство и няма академично образование. Притежава изключителен талант и...

Нещо подобно на ден – стихотворение от Емили Дикинсън

*** Ще дойде ли някога утрото? И нещо подобно на ден? Да бях планината висока - дали ще го видя пред мен? И има ли тяло на лилия? И птичи...

Никой не се ражда без пороци ~ Хораций

Древноримският поет Квинт Хораций Флак е неразривна част от  „златния век“ на римската литература. Неговото творчество обхваща революционната епоха на Древен Рим – края...