Следвай своя път и нека хоратa си говорят каквото си искат ~ Данте АЛИГИЕРИ

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Поетът отказва да види в Писанието единствен източник за опознаване на света

Данте Алигиери e италиански поет, мислител и политически деец, представител на „християнското Възраждане“, предшестващо Ренесанса.

Роден във Флоренция, образованието си вероятно получава в Болонското юридическо училище. Заема административни длъжности в родния си град, участва във военни кампании. Заради поражението на партията, към която принадлежи, е принуден да напусне завинаги Флоренция (1302 г.). След това живее в редица италиански градове и, според някои данни, в Париж. Умира като изгнаник в Равена.

Поетът има енциклопедични за времето си знания и интереси. В много отношения (макар и не във всичко) мирогледът му се определя от богословието на средновековната схоластика.

„От младежките му години книгите на Библията са постоянни спътници на поета“ (И. Голенишчев-Кутузов).

Специални коментари за Стария Завет или Новия Завет Данте не е писал, но трактатите му и знаменитата „Комедия“ са посветени на библейска тематика. Изобличавайки нравствените и социалните недъзи на своето време, Данте постоянно се обръща към книгите на Свещеното писание (особено към пророците). Събитията, на които е съвременник, поетът осмисля с образи от библейската история. Често за тази цел той използва анагогичния метод на тълкуване, като не отрича опасността Библията да бъде произволно коментирана от алегористите.

„По отношение на мистичния смисъл – пише Данте – са възможни два вида грешки: или тогава, когато се търси там, където го няма, или когато се тълкува не така, както би трябвало да се тълкува“.

Характерно е, че поетът отказва да види в Писанието единствен източник за опознаване на света: според него Библията се допълва от „физиката“ и „метафизиката“, или от естествените науки и философията.

По своята фабула „Божествена комедия“ на Данте е вариант на разпространените през средните векове сказания за пътешествия в задгробния свят, но по самата си същност е символическо описание на пътя, който душата изминава от пропастта на злото (Ада) през зарите на надеждата (Чистилището) до вечната светлина на спасението (Рая).

Изобразявайки този духовен възход, поетът възпроизвежда, тълкува и преосмисля библейските образи на Дървото на живота, земния Еден, Вавилонската блудница и т.н. В небесната обител Данте среща библейски герои, мъдреци и пророци. Особена роля в творчеството на поета играят „Соломоновите писания“ и самият цар Соломон е изобразен в „Комедията“ и в трактатите на Данте като идеал за мъдрост.

Превод от руски: Павел Николов

Данте умира на днешния ден, 14 септември, през 1321 година в Равена.

Резултат с изображение за dante alighieri

Представяме ви няколко цитата от поета:

„За една жена е по-добре да бъде красива, отколкото умна, защото мъжете по-добре виждат, отколкото мислят.“

„Любовта движи слънцето и другите звезди.“

„Най-горещите места в ада са предназначени за онези, които по време на големи морални изпитания са пазили неутралитет.“

„Най-мъдър е този, когото най-много го дразни загубата на времето.“

„Няма по-голямо нещастие от това да си спомним за минала радост в момент, когато сме тъжни.“

„О, вий, прекрачващи през този праг, надежда всяка тука оставете.“ – „Ад“, от „Божествена комедия“

„Следвай своя път и нека хоратa си говорят каквото си искат.“

Заглавна снимка – бюст на Данте във Флоренция

АRTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Другата аз

ОГЛЕДАЛО Аз съм сребърна и точна. Без предубеждения. Това, което виждаш, поглъщам го веднага. В чистия му вид – без примес от любов или омраза. Не съм жестока,...

Стивън Бруст: Провалът води до зрялост, зрелостта води до успех

Стивън Бруст  е американски писател, но във вените му тече унгарска кръв. Известен е най-вече с романите си за наемния убиец Владимир (или както...

Нежната сладка реч е израз на истинска любов ~ Сай Баба

„Съществува само една религия, религията на любовта. Същестува само един език – езикът на сърцето. Съществува само една раса – расата на човечеството. Съществува...

Приключението не е извън човека, то е вътре в него ~ Джордж Елиът

Викторианската епоха нямаше да е същата без Джордж Елиът (Мери Ан Евънс). Английската писателка идва на белия свят на днешния ден, 22 ноември, през...

Владо Карамазов ще бъде Стенли Ковалски от „Трамвай Желание“

Топактьорът на свободна практика Владимир Карамазов е поканен да изиграе култовата роля на Стенли Ковалски в шедьовъра на Тенеси Уилямс „Трамвай Желание“, който режисьорът...