Любовта изисква всичко и има право на всичко ~ Лудвиг ван Бетовен (видео)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Бетовен е бил най-големият от 7 братя и сестри, четири от които починали малко след раждането. Първото му изпълнение пред публика е, когато е бил едва осем годишен, на 26-ти март 1778 г. Интересен е фактът, че 26-ти март е и датата, на която Бетовен умира. На първия му концерт баща му казва на всички, че момчето е на шест години, за да предизвика по-голям ефект. Самият Бетовен остава доста объркан след тази случка и едва когато получава сертификата за кръщенето си, научава истинската си възраст. Първоначално сметнал, че това е сертификат за по-големият му брат, починал в детството. Бетовен е бил благословен да учи под ръководството на велики и добре известни музиканти като Готъб Нефе, Йозеф Хайдн, Салиери и знаменития Моцарт.

Едва 12-годишен, през 1782-ра година, Бетовен публикува и първите си творби: 9 вариации в C минор, за пиано. Мести се във Виена през 1792 г., където среща австрийският композитор Йозеф Хайдн и учи пиано при него. Композира 9 симфонии, 7 концерта, 17 струнни квартета, 32 сонати за пиано, 10 сонати за цигулка, пет сонати за виолончело и една Соната за френски рог. Пише три любовни писма „Безсмъртната любима“, тайната на които остава нерешена и до момента. Тъй като биографията му е свързана с много любовни истории, историците не са в състояние да разберат коя е жената или жените зад този ексцентричен пъзел.

През целия си живот Бетовен е написал само една опера, озаглавена „Фиделио“, която и до днес се счита за един от класическите и известни произведения на изкуството.

Музикалното му творчество е разделено на три основни периода. Главен е вторият, известен като „героичен“ период, когато е създадена и прочутата „Пета симфония“ (чуйте я в приложеното видео по-долу).

Около 1796 година Бетовен започва да има проблеми със слуха. Това, което започва като досадно звънене, се влошава и се превръща в тежката болест, наречена шум в ушите. До 1816 г. той напълно губи слуха си. Повратен момент за Бетовен било пристигането на Росини през 1822 г. Той го изместил със своите опери. Въпреки всичко, Бетовен завършва „Девета симфония“ и я представя на 7-ми май 1824 г. Зрителите били впечатлени, но средствата от премиерата били минимални.

Бетовен е принуден да поиска пари от брат си Йохан, на когото многократно е помагал, но получава отрицателен отговор. Поради това му се налага да се прибере в дома си с млекарска каруца без покрив. Зимата била особено студена и композиторът се разболява от пневмония. Оздравява, но следват редица други заболявания. Умира след дълго състояние на кома, а на погребението му, състояло се на 29-ти март 1827 г., присъствали между 10 000 и 30 000 човека.

Ето какви мисли ни е завещал великият композитор:

„Животът е борба.“

„Музиката е по-възвишено откровение от всяка мъдрост и философия.“

„Да свириш без страст е непростимо!“

„Бих написал 10 000 ноти, вместо една едничка буква от азбуката.“

„Музиката е като мечта. Една, която не мога да чуя.“

„Само хората с чисто сърце могат да правят добра супа.“

„Всеки, който казва лъжа, няма чисто сърце и не може да прави добра супа.“

„Ще хвана съдбата за гърлото!“

„Нищо не е по-непоносимо от това да се налага да признаеш собствените си грешки.“

„Най-характерното отличително качество на човека е упорството при преодоляването на най-тежките препятствия.“

„Не съществува друго качество за надмощие, освен добротата.“

„Обичай свободата повече от живота.“

„Музиката е по-високо откриване от всичката мъдрост и философия. Музиката е електрическата почва, в която духът живее, мисли и изобретява.“

„Обичам едно дърво повече от човека.“

„Любовта изисква всичко и има право на всичко.“

„Трябва ли? Трябва!“

Мануела Георгиева

ARTday.bg

Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Нищо друго

"С удоволствие бих ѝ звъннал, но се насилвах да не го правя. Не исках и да мисля толкова много за нея. Исках да я...

Изложба отбелязва Световния ден на бездомните кучета

Фотоизложбата „Една подадена ръка. Твоята.“ насочва вниманието към нелеката съдба на изоставените кучета в София и провокира столичани да осиновят домашен любимец. Инициативата е...

Джон Фаулз: Купидон е известен с презрението си към чуждите удобства

Джон Робърт Фаулз е английски писател, романист и есеист. Ражда се в семейство на преуспяващ търговец на цигари и учителка на днешния ден, 31...

Васил Найденов: Нямаме право да правим музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов,...

„Избери себе си“: Мария Илиева отправя призив за щастие (видео)

Само преди десет дни Мария Илиева представи аудио премиерата на новата си песен "Избере сибе си", а днес видеото към сингъла официално е факт. Музката...