Свети Атанасий Велики е роден през 295 г. в Александрия. Почитаме светеца на 18 януари, заедно с архиепископ Кирил, двамата спасили християнството от арианството и несторианството. В народните вярвания св. Атанас е властелин на снеговете и ледовете, но и на зимното слънце. На своя ден той захвърля кожуха и облича копринена риза, отива в планината на бял кон и се провиква: „Иди си, зимо, идвай, лято!“. Затова и празникът е известен и като „Среди зима“.
Атанасовден, както и вчерашният Антоновден, се почитат от ковачи, железари, ножари и налбанти, но са празници и на побратимяването – смята се, че Антон и Атанас са близнаци. Други народни предания твърдят, че братята са господари на чумата и на други болести.
Празникът е известен и като Среди зима
За омилостивяване на болестта се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се „надупчат“ децата от шарка. Пекат с и обредни хлябове, украсени със символи за плодородие. Често те са „благи” – намазани с мед. На Атанасовден се коли черно пиле или кокошка, което се приготвя с ориз и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб, леща, царевица, за да не боледуват децата от шарка. В някои райони на страната се приготвя и свинско с бамя, която е събрана и изсушена през лятото.
Имен ден празнуват Атанас, Наска, Тина, Тинка, Таню, Таска, както и производните имена на старогръцкото „Атанасиос“, което означава „безсмъртен“.
АRTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/