Ара Маликян – любимият цигулар на Алмодовар и Саура (ВИДЕО)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Ще слушаме цигулката му на 1 ноември в НДК

„Маликян притежава инстинкт към музиката и цигулката, какъвто съм виждал единствено в най-големите виртуози. Когато хване цигулката и засвири, се потапя в музиката и нищо повече не го интересува. Той е нетипичен и виртуозен музикант, който си заслужава да бъде слушан отново и отново”. Така говори големият испански режисьор Карлос Саура за Ара Маликян, като го снима в последния си филм „Хота: Отвъд Фламенкото“ .

Саура посвещава последната си творба, излязла на екран през 2016 г., на традиционния танц „хота“, като за снимките се доверява на най-добрите испански и международни инструменталисти, певци и танцьори в това число виртуозния Ара Маликян.

Нежната цигулка на Ара звучи и в саундтрака на един от най-красивите филми за любовта „Говори с нея” (2002) на друг титан в киното Педро Алмодовар, а след това и в скандалния и автобиографичен „Лошо възпитание“ (2005).

„Просто бях там, а той имаше нужда от цигулар“, казва скромно Ара Маликян. Испанските режисьори обичат характера и душата на неговата цигулка, като тя може да се чуе в музиката към филми на Мигел Абаладехо, Салвадор Гарсия Руис, Манане Родригес и Емилио Арагон.

Видео:
Говори с нея – музика Алберто Инглесиас

Самата история на цигуларя с арменско сърце, роден в Ливан и намерил дом в Испания, е като извадена от филм или от приключенски роман. През 1915 г. дядото на Ара бяга от арменския геноцид и по чудо се спасява, представяйки се като част от оркестър. Така една цигулка спасява живота му и пропътува пътя от Италия, където е създадена, през Армения до Ливан, за да попадне по-късно в ръцете на тригодишния Ара и да стане част от пътя на бъдещия цигулар.

Години по-късно семейството на Маликян е принудено да напусне Бейрут заради разпалващата се война в Ливан. На 12 години Ара изнася първия си голям концерт, на 14 – вече е най-младият студент в музикалното училище в Хановер със стипендия от германското правителство. Учи музика в Лондон в Guildhall School of Music & Drama, където негови учители са едни от най-известните цигулари. Сприятелява се и дели една квартира с Васко Василев и от него научава много за българите и българския фолклор. Казва, че народната ни музика е „изумителна и вдъхновяваща” и че мечтае един ден да я свири.

Резултат с изображение за ARA MALIKIAN

Като студент в Германия и Англия живее бедно и се издържа със свирене по сватби, пътува с турнета на Ванеса Мей заедно с българския цигулар. Не се хвали с цигулката си, и за да скрие бедния й произход, измисля историята на лютиера със странното име Алфредо Равиоли, който бил създал само пет инструмента.

15 години след това Ара Маликян вече е изкачил стълбата на успеха, като е продал над 100 хиляди копия от „Четирите годишни времена“ на Вивалди. Носител на най-големите награди от световни конкурси, като „Феликс Менделсон“ в Берлин, „Пабло Сарасате“ в Памплона и „Николо Паганини“ в Генуа. През 2015 г. е номиниран за Латино грами и в продължение на 7 години е концерт–майстор на Кралския симфоничен оркестър на Мадрид.

От три години, обаче, Ара Маликян обикаля света с турнето си „Невероятното пътешествие на една цигулка”, носещо името на 25-тия му албум. За да разказва истории чрез музиката – от предкласиката на Бах, през аременския фолклор, Вивалди и ритмите на клезмер до Radiohead и Led Zeppelin.

Българската публика ще може да чуе цигулката на Ара Маликян на 1 ноември в зала 1 на НДК.

ARTday.bg

 

 

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Пиано за ценители: Сергей Рахманинов (видео) 

Един от най-интересните руски музиканти от края на ХІХ и началото на ХХ век се ражда на 1 април през 1973 година. Сергей Рахманинов...

Незабравимият Димитър Димов в цитати от романа „Тютюн“

Романът "Тютюн" на Димитър Димов се нарежда сред най-големите класики на родния литературен фронт и е един от най-четените романи в българската литература. Ето 15...

Обществото за опазване на грозните животни си има талисман

Рибата капка, която дълго време беше провъзгласявана за най-грозното животно в света, стана Риба на годината на Новозеландска екологична организация. Годишния конкурс има за...

Три култови групи отбелязват с концерт 60-годишнината на Димитър Воев

Групите „Нова Генерация“, „Тангра“ и „Ревю“ ще отбележат с общ концерт 60 години от рождението на емблематичния поет, композитор и музикант Димитър Воев, съобщава...

Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината „Момичето с перлената обеца“

След като изпрати най-известната си картина за мащабна изложба в Амстердам, включваща почти всички произведения на Йоханес Вермеер, музеят "Маурицхойс" в Хага "осъмна" с...