Той остава любима дестинация за милиони по света
Днес Верона празнува. 21 май е официален празник за малкото градче, включено в списъка на ЮНЕСКО заради множеството архитектурни и исторически паметници от средновековието и от римско време. За запазеното изкуство от това време може да се съди и от музея на средновековните фрески (стенописи), които показват изяществото на художниците от миналото, които като пъстрота и като сюжетност наподобяват изящните византийски фрески. Наследство от Римската империя са амфитеатърът, който е трети по големина в Италия, след колизеума в Рим и арената в Капуа, както и множество дворци в района.
Мостът на влюбените над река Сена в Париж може да е романтично място, но безспорно най-известното място, посещавано целогодишно от влюбени от целия свят е дворецът на Жулиета, където, според драмата на Шекспир се е разиграла и драматичната любовна история с възлюбения й Ромео. Тази фиктивна история, плод на великия Уилям Шекспир, е всъщност реално съществуващ дворец от XIV век, който местните власти са решили да претворят в домът на фамилия Капулети от знаменитата драма на англичанина. Интересна подробност е, че Шекспир се е вдъхновил за това произведение от популярните по времето, когато се предполага, че е живял, италиански новели. От там идва и историята за враждата между двете италиански фамилии. Това, разбира се, превръща мястото в любима дестинация за влюбените, които задължително се снимат до бронзовата статуята на Жулиета, чиито гърди блестят след допира на милиони туристи, дошли да се поклонят пред величието на любовта.
Интересен факт е, че дворецът е избран за дом на Жулиета основно заради класическия за архитектурния стил външен балкон, който изиграва важна роля в драмата на Шекспир. В двореца е отредено и място за гроба на Жулиета, който също може да бъде посетен. Могат да се видят и множество популярни и по-малко известни картини, посветени на любовта между Ромео и Жулиета. В музея могат да бъдат разгледани и различни плакати на филми, адаптации на шекспировата драма, както и различни костюми на актриси, пресътворили образа на влюбената девойка. На показ са и костюмите на актьорите Ленърд Уайтинг и Оливия Хъси от кинотворбата на Франко Дзефирели от 1968 г., която печели и Оскар за най-добри костюми и кинематография.
Този дворец е избран не заради балкона обаче, а заради фонетичното съвпадение на неговите собственици от известната през средновековието фамилия фармацевти Капело. Освен балкончето и статуята на Жулиета, в туристическа забележителност са се превърнали и артефактите на милионите туристи, посетили това място. Става дума за огромните пространства, покрити с фино изписани бележки и закрепени за сградата с дъвки или просто пъхнати в пукнатините на камъните с обещание за вечна любов и за щастие. Във Верона освен бутафорния дом на лирическата Жулиета има безброй много исторически места, които може да се посетят. Такова място е гробницата на фамилия Скалиджери делла Скала – господарите на Верона от 1260 до 1387 г. Благодарение на тази фамилия Верона става известна още през тъмните средновековни векове. Мястото, където се намират техните гробове, е в непосредствена близост до фамилната църква „Санта Мария Антика“.
Паметник на един от най-известните херцози от фамилията – Франческо дела Скала, се намира в близост до църквата. Именно в двореца на Франческо дела Скала, са живели много учени, художници и творци от това време. Известно е, че там за известно време е отседнал и Данте Алигиери, който е прекарал няколко години там, след като е изпаднал в немилост в родната си Флоренция. Верона освен това е наричан и градът на Аида. Причината за това е, че през 1913 г. за първи път е изпълнена в чест на 100-годишнината от рождението на Верди операта „Аида“. И до ден днешен Арена ди Верона е един от символите на оперното изкуство, където продължават да се изпълняват образци от елитарното изкуство.
ARTday.bg