Експеримент с хибрид между човек и животно разреши Япония

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

В САЩ от 2015 г. има мораториум върху държавното финансиране на подобни начинания

Министерството на образованието, културата, спорта, науките и технологиите на Япония одобри заявката на учени от Токио за провеждането на опити с хибридни човешки и миши ембриони, пише сп. „Нейчър“.

По-рано в Япония е действала забрана за използването на ембриони, съдържащи клетки на човек, както и всякаквите експерименти със смесени ембриони на възраст над 14 дни. Но от 1 март 2019 година въпросните ембриони може да не бъдат унищожавани две седмици след създаването им. Освен това, те ще може да бъдат имплантирани в сурогатни майки животни.

Свързано изображение

По този начин, биологът Хиромицу Накаучи планира да направи опит по отглеждането на частици от човешки органи в тялото на мишки, а по-късно да премине към по-големи животни. Отбелязва се, че като своя начална задача той си е поставил изкуственото създаване на панкреас, който после да бъде присаден на човек.

Множество експерименти с цел да се получат нови възможности за лечението на хора, се провеждат и върху животни – мишки, плъхове, маймуни и т.н. Въпреки че са доста близки до Homo sapiens по анатомия и физиология, разликите са неизбежни. Идеалният вариант би бил да се изследват човешките органи, но не и в хора.

Резултат с изображение за human organ in mouse

Възможно е да се хуманизират отделни гени на лабораторни животни, тоест да се въведе вариант на определен ген, взет от Homo sapiens, а да се изключи хомоложният ген на самото животно. На теория могат да се отглеждат цели органи. За това е необходимо клетките, от които се развиват, да бъдат взети от човек, а самото животно да не може да образува този орган от собствените си клетки. Органите се формират преди раждането на животното, така че в този случай е необходимо да се създаде ембрион, който да съдържа както човешки клетки, така и клетки от друг тип или т. нар. химера.

В много страни не могат да се правят експерименти с химерни ембриони. В САЩ от 2015 г. има мораториум върху държавното финансиране на подобни експерименти.

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Смелостта да си жив – фрагмент от Димитър Подвързачов

"Животът е река пред всекиго от нас. Някой е смел и глупав – хвърля се направо да я премине – и се дави. ...

Ф. С. Фицджералд: Животът се отплаща за твоите добродетели

Скот Фицджералд е американски писател, един от водещите представители на така нареченото "изгубено поколение" в литературата. Най-голяма известност му носи романът "Великият Гетсби", както...

Джейн ФОНДА на 87: Очарованието в „трето действие“

Актриса, модел, писател, продуцент, активист и филантроп. И дъщеря на американския актьор Хенри Фонда. Джейн се превръща в легенда и пример за подражание на...

„На изток от рая“ от Джон Стайнбек в 20 прекрасни цитата

Джон Стайнбек е безспорен класик на световната литература. Написал е великолепни романи, сред които са и произведенията „Тортила Флет“, „За мишките и хората“, „Безпътният...

Фенове в екстаз от първия трейлър на новия „Супермен“ (видео)

Супермен е култов персонаж още от 1978 г., когато излиза първият филм "Superman: The Movie", поставяйки стандарта за историите със супергерои. През годините персонажът се...