Ден на Светите братя Кирил и Методий, небесни покровители на Ловеч (ВИДЕО)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

11 май е официален празник на един от най-красивите български градове

Официалният празник на град Ловеч е 11 май, когато по стар стил е Ден на Славянската писменост и на Светите братя Кирил и Методий. Празникът се отбелязва от 1993 г. с Решение на Общински съвет – Ловеч № 184/26.04.1993 г. и допълване на решението с Решение № 265/09.05.1994 г. Допълнително основание е, че мелодията на известния химн „Върви, народе възродени“, посветен на празника на Славянската писменост, е написан в Ловеч от Панайот Пипков. Освен това Светите братя Кирил и Методий са небесни покровители на града, в тяхна чест е издигнат и новият катедрален храм в центъра на града.

Катедрален храм "Св.св. Кирил и Методий" | Община Ловеч
Храмът „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч

Жителите бързо възприемат тази дата за официален празник и всяка година в града ни идват много гости и делегации от побратимените градове.

Няколко дни преди самата дата на празник започват празненства със събития и мероприятия като концерти, изложби и спортни прояви, които продължават до вечерта на 11 май. Сред тях са и традиционните за града „Люлякови музикални вечери“.

Ловеч е едно от най-старите населени места в България. Следите от човешка дейност датират от най-дълбока древност, за което решаваща роля играе благоприятното разположение на града между планината и равнината, както и наличието на река. Откритите в ловешките пещери останки свидетелстват за активно човешко присъствие от старокаменната, новокаменната, бронзовата и желязната епоха.

11 май е ден за почит на светите братя Кирил и Методий. Празникът бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които са били организирани на този ден, когато Църквата почита двамата свети братя.

От 1863 г., 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението 11 май става общоучилищен празник на славянските първоучители. Тогава се заражда идеята за химн. През 1892 г. в Русе, Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва „Върви народе възродени“. През май 1901г. учителят от Петокласното Ловчанско училище Панайот Пипков написва музиката към текста.

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на един ден – само на 24 май. След 1969 г. се провежда разграничаване на църковния от светския календар, затова днес вече си имаме два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).

На този ден, имен ден празнуват: Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий и техните производни.

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Смелостта да си жив – фрагмент от Димитър Подвързачов

"Животът е река пред всекиго от нас. Някой е смел и глупав – хвърля се направо да я премине – и се дави. ...

Ф. С. Фицджералд: Животът се отплаща за твоите добродетели

Скот Фицджералд е американски писател, един от водещите представители на така нареченото "изгубено поколение" в литературата. Най-голяма известност му носи романът "Великият Гетсби", както...

Джейн ФОНДА на 87: Очарованието в „трето действие“

Актриса, модел, писател, продуцент, активист и филантроп. И дъщеря на американския актьор Хенри Фонда. Джейн се превръща в легенда и пример за подражание на...

„На изток от рая“ от Джон Стайнбек в 20 прекрасни цитата

Джон Стайнбек е безспорен класик на световната литература. Написал е великолепни романи, сред които са и произведенията „Тортила Флет“, „За мишките и хората“, „Безпътният...

Фенове в екстаз от първия трейлър на новия „Супермен“ (видео)

Супермен е култов персонаж още от 1978 г., когато излиза първият филм "Superman: The Movie", поставяйки стандарта за историите със супергерои. През годините персонажът се...