Видин и България се гордеят със световно известния творец
Млада художничка привлича вниманието на туристите, пресъздавайки живописни творби на родения във Видин художник Жул Паскин. Теодора Обретенова е нарисувала върху метално табло, разположено в близост до паметника на големия художник, фрагменти от неговите картини „Пристанище в Чарлстън“ и „Художникът на града“. На третата стена на реновираното табло е направен портрет на твореца, който винаги се е определял като „френски художник от Видин“, видя репортер на БТА.
За идеята на Теодора и нейните приятели от платформата за събития „Стетика“ младите хора разказват на своята едноименна Фейсбук страница. След разговори с различни хора от Видин младежите установили, че името на Жул Паскин, неговият живот и творчество са непознати и позабравени. Решили чрез преобразяване на грозно изглеждащи и с лош външен вид табла, да привлекат вниманието на видинчани и туристи към великите личности на Видин, като изрисуват техни портрети, изписвайки кратки биографични данни за тях и рисувайки фрагменти от картини.
В рисуването на таблото Теодора е вложила сърце и душа. Тя споделя, че е избрала да изрисува „малко по-лесни мотиви от картини на Паскин, защото творбите му са неповторими и са доста трудни за пресъздаване“.
Таблото се намира в най-стария квартал „Калето“, в близост до паметника на Паскин и мястото където е била неговата родна къща. За нея днес напомня морена с изписано името на Паскин, личност, която оставя ярка следа в живопистта от началото на миналия век не само на Европа и Америка, а в целия свят.
Видин и България се гордеят със световно известния творец. Роден под името Юлиус Мордекай Пинкас във Видин през 1885 г., той заминава със семейството си от града на седем години. Много от познавачите на творчеството му твърдят, че гледките от детството му – на река Дунав, крепостта „Баба Вида“, пазара и на голите женски тела в обществените бани, оставят отпечатък върху рисунките му, пише в каталога „Жул Паскин от Видин до Париж“, издаден през 2013 г. по повод негова ретроспективна изложба.
С многобройните си самостоятелни изложби в Берлин, Париж, в САЩ, Жул Паскин става популярен още приживе. В „лудите години“ на ХХ век, когато френската столица е център на бохемския живот, артисти като Пикасо и Хемингуей се срещат и се радват на приятелството на Паскин. Той живее в артистичния квартал Монпарнас в Париж и всички го наричат наричат „Принца на Монпарнас“.
Жул Паскин се самоубива в ателието си в навечерието на откриването на негова изложба през 1930 г. И до днес той остава един от най-значимите в света художници на ХХ век, оставил сериозно творчество, което „създава усещането за нещо ново и непознато, което ни пренася в други светове. С една дума, този аристократ от Дунав рисува душата в красивите й часове“, казва за него художникът Емил Стойчев.
Източник: БТА
ARTday.bg