Всеки ден е поезия с „Прекрасната“ от Амхърст в предизвикателството на Диана Каваклийска
Животът на Емили Дикинсън, заключен в Амхърст, и досега е загадка за американката, съчетала интелигентност и талант в поезия – жена, която присъства в живота с търсене и отстояване на себе си. Изява в моноспектакъл е предизвикателство за всеки творец и артист, докоснал се до света на Дикинсън със стихове за любов, смърт и безсмъртие. Поезия, която прелива от емоции без сантименти – „Вкусих живота. Животът се разбира като експеримент“.
Тази година Нов Театър НДК отбеляза Световния ден на поезията, учреден през 1999 г. от Юнеско, с авторския спектакъл „ Поетесата – сцени от живота на Емили Дикинсън“ на Диана Каваклийска, актриса и режисьор.
Българската публика я познава от „ Бъди силен и прости“, друг неин авторски спектакъл, игран най-вече в театър „Сълза и смях“, фестивали и в чужбина.
Емили Дикинсън, живяла през 19 век, оставя на човечеството наследство от над 2 хиляди стихове. Поезията ѝ, и до днес, не може да бъде обяснена и анализирана, но със сигурност можем да кажем, че е автентична, което е означава: доказано валидна, неимитираща, истинска. Името на Дикинсън ще остане в историята, като най-бележитата поетеса на 20 век и въпреки, че заслужената слава не я спохожда приживе, продължава да пише и да живее живота си в екстаз.
Авторката Диана Каваклийска работи две години за написване на текста на спектакъла, като се позовава на запазени писма, поезия, „Прекрасната от Амхърст“, есета за епохата, в която е живяла и писала гениалната Емили Дикинсън. По неповторим начин се предава крехкостта и очарованието на тази изключителна личност през личните преживявания, през наблюденията на делника, през непрестанното претворяване на света в нещо очарователно, живо, красиво и добро.
Ето какво пише за авторския спектакъл преподавател по литература: „Пренесохме се отново в щата Масачузетс, век и половина назад. Много ни беше хубаво, разкош. Имаше повече публика и спектакълът беше само с един музикант, но успя да създаде изключителна атмосфера. Дъщеря ми стоя кротко и съсредоточено до финала. Каза, че ѝ е харесало, но дори да не е, моята цел беше да види каква е силата на истинската актриса, как един човек изпълва цялата сцена, приковава погледа, вниманието, съзнанието, кара те да се пренесеш във времена, води те и те държи до последната минута. Ако има амбиции към изкуството вече ще знае какво се иска от нея“.
Спектакълът е дело на Диана Каваклийска, музиката е на Еро Турка, сценографията е на Александър Моллов и Ева Тенева Зайкоф, за осветлението се грижи Йордан Карачивиев, костюмите са на Мирела Братова, а диктор е Пенко Русев. Продължителността на пиесата е 70 минути.
Спектакълът може да се види отново тази есен отново в Нов Театър НДК, следете за дати!
ARTDAY.BG