Много от домовете са запазени като музеи и могат да се посетят от всеки
Домовете на писателите са техните светилища и често са място за вдъхновение. Независимо дали става дума за шотландска фермерска къща или за имение в испански или джорджиански стил, тези къщи улавят епохата на писателите и са огледало към техния свят.
Много от къщите днес са запазени като музеи и могат да се посетят и видят от всеки. Те пазят исторически артефакти от живота на своите световно известни стопани.
Галерията е предоставена от Architectural Digest.
Вижте къде са живели 12 от най-прочутите писатели и къде са родени някои от най-легендарните произведения на света:
1. Виктор Юго
Френският писател Виктор Юго е бил заточен от правителството в средата на 19-ти век. Той за кратко живее в Брюксел, преди да се премести най-накрая през 1855 г. в Гърнси, малък остров между Франция и Англия. Докато живее в Гърнси, Юго пише едно от най-известните си произведения – Клетниците (1862).
2. Владимир Набоков
Преди да избяга от родната си страна Русия, Владимир Набоков живеел в красивото си семейно селище близо до Сиверски в северозападния край на страната (близо до Финландия). Това конкретно имение, което е известно като Рождествено, е един от трите големи имота, принадлежали на богатото семейство Набоков. Другите две са унищожени. Рождествено е единственото запазено и е превърнато в музей на Владимир Набоков в родната му страна.
3. Стивън Кинг
Автор на около сто романа, Стивън Кинг е циментирал своето място в канона на американската художествена проза. Разбира се, той не е тласкал литературата в нова посока като Твен или Хемингуей, но кой може да спори за влиянието на такива култови класики като The Shining (Сиянието – 1977), It (То – 1986) и Misery (Мизъри – 1987)? На снимката е имението на автора в Бангор, Мейн.
4. Херман Мелвил
През 1850 г. Херман Мелвил премества семейството си в „Ароуххед“ – дом с цвят на горчица в Питсфийлд, Масачузетс. Докато живее тук, Мелвил написва един от най-известните романи в цялата литература – Моби-Дик (1851). Днес мястото е Национална историческа забележителност и е вписан в Националния регистър на историческите места.
5. Джордж Оруел
През май 1946 г. Джордж Оруел и синът му пристигат във фермата Barnhill в Юра, Шотландия, така че писателят, в бързо влошаващо се здравословно състояние, да може да завърши своя последен и най-успешен роман – „1984”.
6. Вирджиния Улф
Вирджиния Улф и съпругът й живеят в къщата Монк, вила от 17-ти век в Източен Съсекс, Англия, от 1919 г. до преждевременната смърт на писателката през 1941 г. Тук тя работи върху романи като „Мисис Далауей” и „До фара” и провежда прочутите срещи на групата Блумсбъри, забавлявайки умове като Томас Елиът, Едуард Морган Форстър и Литън Стрейчи.
7. Чарлз Дикенс
През 1837 г., година след сватбата си, Чарлз Дикенс се премества в този терасовиден дом в джорджиански стил в центъра на Лондон. Тук е написал „Оливър Туист”. През 1925 г. къщата е превърната в музей „Чарлз Дикенс“, който притежава някои от най-добрите реликви от живота на писателя.
8. Лев Толстой
Наречен от писателя неговата „недостъпна литературна крепост“, Ясная поляна в Тула, Русия, е мястото, където се е родил Лев Толстой. Имението е наследствено на майка му. Тук той пише романи като „Война и мир“ и „Ана Каренина“ и накрая тук е погребан.
9. Франсис Скот Фицджералд
С примирието между съюзниците и германците, подписано през 1918 г., приключва и военната служба на Франсис Скот Фицджералд. През 1919 г. неизвестният тогава писател се преместил в дома на родителите си, Summit Terrace, в Сейнт Пол, Минесота. Млад, амбициозен и изпълнен с енергия, Фицджералд завършва първия си и най-добре приет приживе роман „Отсам рая“.
10. Уилям Фокнър
През 1930 г., продал успешно редица истории, бъдещият лауреат на Нобелова награда Уилям Фокнър купува къщата си в Роуън Оук в Оксфорд, Мисисипи. Шест години след смъртта на Фокнър, през 1962 г., къщата е обявена за национална историческа забележителност.
11. Марк Твен
От 1874 до 1891 г. Марк Твен живее в тази викторианска готика в Хартфорд, Кънектикът, с младото си семейство. Най-горният етаж е разделен на две – за зала за билярд и работен кабинет на Твен. Тук американският майстор написва няколко от световно известните си творби, включително „Приключенията на Том Сойер“, „Принцът и просякът“ и „Приключенията на Хъкълбери Фин“.
12. Ърнест Хемингуей
След като преживява драматично самоубийството на баща си и след емоционалните върхове на успешния си втори роман „Сбогом на оръжията“, Ърнест Хемингуей премества семейството си в Кейп Уест през 1931 г. Завършено през 1851 г., имението в испански колониален стил е мястото, където писателят пише легендарните си кратки истории „Снеговете на Килиманджаро“ и „Краткото щастие в живота на Франсис Макомбър“. Домът е обявен за Национална историческа забележителност през 1968 година.
13. Сър Уолтър Скот
Новелист, поет и драматург, сър Уолтър Скот започва да строи своята екстравагантна шотландска къща, Abbotsford, в началото на 19-и век. Скот проектира голяма част от къщата си, работейки с приятели и с архитекта Уилям Аткинсън. Интериорът е направен от Дейвид Рамзи Хей.
На заглавната снимка: Домът на Стивън Кинг; Източник: еconomic.bg
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/