Архивите на Наоми Кембъл и Елтън Джон превземат музея „Виктория и Албърт“ в Лондон

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Това лято европейската арт сцена предлага богата и интересна програма, особено на изложбите. Дотолкова, че човек може да си организира уикенд до някой от най-посещаваните градове в Европа само за да разгледа модния архив на супермодела Наоми Кембъл и колекцията от редки фотографии на Елтън Джон в Лондон, да се потопи в света на Кандински в Амстердам или да открие още една непозната страна от попарт иконата Анди Уорхол в Берлин.

Тази събота в музея „Виктория и Албърт“ в Лондон ще бъде официалното откриване на изложбата NAOMI: In Fashion. За първи път голям музей посвещава толкова мащабна и самостоятелна експозиция на модел. С нея ще бъде отбелязана забележителната 40-годишна кариера на Наоми Кембъл, британската модна икона, която продължава да бъде сред най-търсените и работещи супермодели. Изложбата включва стотици тоалети от гардероба на Кембъл, включително емблематични модели от колекции висша мода на Джон Галиано за Dior и Алекзандър Маккуин за Givenchy. Част от пространството пресъздава нейната гардеробна, а интерактивно училище за модели дава възможност на посетителите да покажат собствените си умения да позират, издават още от пресофиса на музея. Фотографиите, представени в експозицията, пък са курирани от Едуард Енинфул, който доскоро оглавяваше британското издание на Vogue.

Елтън Джон пред обектива на фотографа Дейвид ла Шапел

Изложбата Frigile Beauty, която е също в музея „Виктория и Албърт“, представя над 300 фотографии от колекцията на Елтън Джон и неговия партньор Дейвид Фърниш. Кадрите обхващат периода от 50-те години на миналия век до наши дни. Сред тях се открояват снимки на легендарните фотографи Синди Шърман, Ървинг Пен, Ричард Аведон и Робърт Мейлпърторп, портрети на звезди като Мерилин Монро, Франк Синатра и Чет Бейкър, както и фотоси със знакови моменти от събития, белязали последните десетилетия. Елтън Джон започва да колекционира снимки още през 90-те години на ХХ в., отбелязвайки, че е заменил алкохола с по-здравословна зависимост. Двамата с Фърниш и друг път са предоставяли кадри от своята колекция за различни експозиции. Frigile Beauty се откри през май и може да бъде разгледана до 5 януари 2025 г.

Отново в Лондон, но в Tate Modern, голяма изложба пресъздава ключови моменти от кариерата на Йоко Оно, включително годините ѝ в Лондон, когато среща Джон Ленън. Yoko Ono: Music of the Mind включва над 200 произведения – партитури, фотографии, инсталации и филми, показвайки новаторския подход към изкуството, който превръща Йоко Оно в артист със собствен провокативен почерк. От музея казват, че заглавието на изложбата идва от концерти, които тя прави в Лондон и Ливърпул през 1966 и 1967 г., представящи нейната концепция за тиха музика или звук, който се произвежда във въображението на слушателите.

Йоко Оно в Lisson Gallery в Лондон, 1967 г.

Уикенд в Берлин през лятото звучи като привлекателна идея за градските номади. Освен с концерти и активен нощен живот градът е известен и с многообразната си артистична сцена. Част от нея е сравнително новият музей за съвременно изкуство и култура „Фотографиска“. Една от актуалните изложби в него е посветена на Анди Уорхол и носи заглавието After Party. Според кураторите тя показва една различна страна от живота на артиста, който чрез камерата се е опитвал да покаже какво се случва с хората около него, когато светлините на прожекторите угаснат, когато спрат да се опитват да впечатляват другите и покажат по-уязвимата си страна. Част от кадрите пренасят посетителите в Монтоук, където Уорхол и тогавашният му партньор Пол Мориси си купуват къща през 70-те, която години наред служи като убежище за техните известни приятели. Колекцията от малко показваните интимни кадри и полароиди доказва как изображенията остават отвъд времето и свързват хората с емоции и спомени, които определят живота им, добавят още от пресофиса на „Фотографиска“.

Меломаните, които вече са планирали пътуването си до Мюнхен заради концерта на Адел, могат да включат и музея „Брандхорст“ в културната си програма. На 26 юни там се открива изложбата Andy Warhol & Keith Haring. Party of Life, която проследява приятелството между двама от най-известните артисти през втората половина на XX век. Архивни материали, плакати, снимки, записи и филми разкриват тяхната идентичност, сътрудничеството им на артистичната сцена и една различна гледна точка към творческите проекти на Анди Уорхол и Кийт Харинг, оставили следа в модата, изкуството, рекламата и киното.

Анди Уорхол и Кийт Харинг, кадър от изложбата Andy Warhol & Keith Haring. Party of Life в Мюнхен

До 16 септември в музея на Пеги Гугенхайм във Венеция може да бъде видяна най-голямата ретроспективна изложба, организирана някога в Италия, посветена на Жан Кокто. Jean Cocteau: The Juggler’s Revenge събира на едно място рисунки, графики, документи, книги, снимки, документални филми и филми, режисирани от „ужасното дете“ на френската арт сцена през XX век. Всички те проследяват развитието и естетиката на многостранния артист и неговата впечатляваща кариера.

Само преди дни музеят H’ART в Амстердам откри голяма изложба, посветена на Василий Кандински, организирана в партньорство с парижкия център „Жорж Помпиду“. Експозицията представя над 60 произведения на пионера в абстрактното изкуство, проследявайки различните периоди от творчеството му. Художникът е роден и израснал в Русия, но след това се установява в Германия, а преди Втората световна война заминава за Париж и приема френско гражданство. Музеят H’ART дълги години е известен като Ермитажа на Амстел, но след руската инвазия в Украйна той сменя името си и прекъсва връзките си с Ермитажа в Санкт Петербург.

Париж винаги е била една от най-желаните туристически дестинации през лятото, а покрай олимпиадата се очаква още по-засилена посещаемост от туристи и спортни фенове. Френските културни институции вече са се погрижили поне за малко да откъсват погледа им от стадионите, за да ги накарат да потърсят сянка в хладните салони на музейните пространства. Логично част от експозициите в града са вдъхновени именно от спортната тематика. Сред тях е продължението на миналогодишната изложба Fashion in Motion в Palais Galliera, която заедно с трансформацията на банските костюми и плажните аксесоари се фокусира върху връзката им с тялото и движенията. По този начин кураторите искат експозицията да резонира както с олимпиадата, така и с летния сезон и морските ваканции.

Източник: „Дневник

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Няма нищо по-добро от приятел, освен приятел, който носи шоколад!

На 7 юли през 1550 година от Америка в Испания е доставена първата партида шоколад, затова и датата е  избрана от Европейския съюз за...

Мълчанието казва останалото

„Жената усети, че пръстите я болят, и разтвори ръката си, с която бе стиснала неговата с неочаквана сила. – Там е домът ви и трябва...

Човек не се жени за онзи, който му е откраднал сърцето ~ Фрида Кало

Фрида Кало е родена на 6 юли 1907 г. в Койоакан, Мексико в семейството на немския евреин Вилхем Кало и испанката с индианска кръв...

Целувките нямат давност

Целувай ме бавно, убивай ме нежно и до сетен дъх аз ще бъда най-щастливият мъж на света! Без целувките любовта е като крем карамел,...

Самотата в чист вид

"Най-лошото чувство е разочарованието. Не е обидата, нито ревността, нито омразата. След тях остава нещо в душата. Cлед разочарованието остава само празнота." Eрих Мария Ремарк,...