Жилбер Беко няма нужда от голямо представяне за българските любители на хубавата музика. Френският виртуоз има десетки шлагери, които са любими на поколения меломани. Песента му „Натали“ обаче е нещо много специално. Той я изпява за пръв път през далечната 1964 година. Беко е композитор, а текстът е дело на Пиер Деланое. В него се разказва за романтичната, но невъзможна любов между французин, който посещава по време на Студената война Червения площад в Москва и неговия местен гид – красива рускиня на име Натали. И до днес тази романтична история, изпята по блестящ начин от Жилбер Беко ни кара да трепнем и да разберем защо голяма част от любимите на милиони хора песни, са посветени именно на любовта.
Френският певец, композитор, пианист и актьор Жилбер Беко или Франсоа Жилбер Сийи по рождено име, е роден на 24 октомври 1927 г. на крайбрежието на Средиземно море, в град Тулон. Франсоа се увлича по музиката още от детските си години и доста бързо се научава да свири виртуозно на пиано. Едва на девет години той постъпва в консерваторията в Ница, където учи, докато семейството му напуска Тулон по време на войната през 1942 година.
Майката на Франсоа желае да осигури възможност на сина си да се занимава с музика при най-добри условия. Година по-късно, под влиянието на по-големия брат на Франсоа – Жан, семейството се премества в град Албервил. Тогава Жан е бил член на френската Съпротива, а Франсоа след известно време се присъединява също към него.
След края на войната осемнадесетгодишният юноша Франсоа Жилбер Сийи се премества в Париж с надежда скоро да спечели популярност. Едва на двадесет години той успява да сключи няколко договора с барове и кабарета като пианист. Започва да съчинява музика за филми под псевдонима Жилбер Беко.
След края на войната, осемнадесет годишният юноша, Франсоа Жилбер Сийи се премества в Париж с надежда скоро да спечели популярност. Едва на двадесет години той успява да сключи няколко договора с барове и кабарета като пианист. Започва да съчинява музика за филми под псевдонима Франсоа Беко, приемайки фамилията на втория си баща. SACEM (Общество на автори, композитори и издатели на музика), за първи път регистрира името му през 1947 година. След това Франсоа започва да се занимава с песенно творчество под влиянието на Морис Видал. През 1948 година Франсоа (Жилбер) Беко съчинява песни за популярната изпълнителка Мари Бизе, която го запознава с младия си съавтор Пиер Делано. Жилбер Беко и Пиер Делано стават близки приятели и заедно написват много знаменити песни.
Той триумфира 33 пъти на сцената на зала Олимпия, където получава прозвището си „Мосю 100 000 волта“. Беко оставя образа си на наеликтризиран човек през цялото време намиращ се в движение. Вратовръзката му на точки, автор и изпълнител на около 400 песни и ръката му поставена зад ухото по време на целия концерт – това са образите завинаги свързани с него.
Умира на борда на своята лодка, на река Сена. Погребан е в Пер Лашез.
На върха на славата си Жилбер Беко уважава покана от българска страна и изнася рецитал по време на фестивала „Златният Орфей” през лятото на 1971 г.
ARTDAY.BG