Броени дни преди 24 май библиотекарите излизат на протест

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Сред исканията е увеличаване с 40% на субсидията за регионалните огнища на книжовността

Българските библиотекари излизат на протест на 20 май, в навечерието на най-българския празник. Поводът е неизпълнено от страна на държавата подписано споразумение за въвеждане на минимални начални основни месечни възнаграждения в бранша, казва се в съобщение на синдикалните организации на регионалните библиотеки към национална федерация „Култура“ при КТ „Подкрепа“. Допълнителното споразумение за това към браншовия колективен трудов договор е подписано още на 8 ноември 2021 г., но не е приведено в изпълнение.

Исканията на протестиращите включват увеличаване с 40 процента на единния разходен стандарт за субсидирана бройка на регионалните библиотеки (тоест на възнагражденията на служителите там).

„Необходимите средства са в размер 10 288 863 лв., включително – за възнагражденията на персонала по чл. 1, ал. 5, т. 10.2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г“, съобщават организаторите на шествието. Освен това те ще настояват и за увеличаване на субсидираните бройки в регионалните библиотеки – от 1177 на 1200.

Със становище в подкрепа на справедливите искания на колегите си излязоха от Българската библиотечно-информационна асоциация. „Регионалните библиотеки са гръбнакът на мрежата на обществените библиотеки в страната, в тях работят 1177 библиотечни и други квалифицирани специалисти, те имат технически и помощен персонал. Без преувеличение можем да кажем, че именно тези специалисти поеха всички предизвикателства и извършиха много трансформации в своите библиотеки в COVID-19 среда и полагат много усилия за работа по смекчаване на вредните последици от огнището на COVID-19“, казва се в становището на Управителния съвет на организацията.

Благодарение на работата на тези специалисти в библиотеките бяха въведени нови политики в развитието на колекциите им – разшири се обхвата на дигитализираните документи, защото достъпът до цифрово съдържание в библиотеките се е увеличил два или три пъти в сравнение с цифрите отпреди COVID-19, напомнят от асоциацията.

Регионалните библиотеки са инкубаторът на нови дигитални услуги за гражданите – чатботове, библиомати, дистанционно извършвани справки, сканирани материали, ползване на краеведски електронни библиотеки и справочници, виртуални методически кабинети и други. Персоналът им положи неимоверни усилия да бъдат създадени пространства за творчество, сигурност и доверие, казва се още в становището.

Инициативността и усърдието на работещите в регионалните библиотеки са в основата на връщането на потребителите в тях след пандемията. Днес същите тези специалисти при кризата с войната в Украйна работят и с украинските бежанци.

„…Ние настояваме подходът към различните културни сектори да бъде еднакво справедлив. Библиотеките, музеите, архивите и галериите в международната теория и практика се определят като институции/организации за информация и документация, които събират, съхраняват и предоставят за обществено ползване и в полза на цялото общество културни ценности. Справедливо е когато се увеличи бюджетът на регионалните музеи и се прие постановление за увеличаване на заплатите на музейните специалисти, това да стане реалност и в библиотечния сектор“, настояват от ББИА за достойно заплащане на труда на библиотечните работници.

Служителите на Столична библиотека ще протестират пред сградата на институцията на пл. „Славейков“ на 20 май от 14.00 до 15.00 ч.

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Йожен Дьолакроа – романтикът с четка в ръка

Фердинан Виктор Йожен Дьолакроа, по-известен само като Йожен Дьолакроа, идва белия свят на днешния ден, 26 април, през 1798 година в Сен Морис на...

“Post Mortem” – изложба с произведения на Ставри Калинов се открива на 30 април (снимки)

„Арт Клуб Дипломат“ и галерия „Средец“ представят изложба “Post Mortem” с произведения на Ставри Калинов (1944 - 2023). Експозицията включва 12 скулптури и 49 картини, също живопис,...

Емилио Салгари: Спящият човек винаги е миролюбиво настроен

Днешните момчета със сигурност не са като момчетата отпреди 50-60 години. Най-малкото заради „дребната” подробност, че, унесени в дебнене на покемони и прочее виртуални...

Паднаха перките на кабаре „Мулен Руж“, най-известният клуб в Париж (видео)

Перките на забележителната червена вятърна мелница на фасадата на кабарето "Мулен Руж", най-известният клуб в Париж, паднаха на земята през нощта в ранните часове...

Ицко Финци на 91: Не ми изчезва желанието да се критикувам, да се гледам и да се питам кое е добро, кое е лошо

Ицхак Самуел Финци е роден на 25 април 1933 г. в София. Баща му е видният театрал и актьор Самуел Финци. Ицко е 7-годишен,...