Франклин РУЗВЕЛТ: Едно „днес“ струва две „утре“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

За и от политика, избиран четири пъти за президент на САЩ

Франклин Рузвелт е само на 63 години през 1945 г., но здравето му се влошава още от началото на 40–те. Страданията му от парализата и изключителните физически усилия, които полага, за да преодолее нейните ограничения, постоянният стрес и десетилетията страстно тютюнопушене си казват думата. Поставена му е диагноза – високо кръвно налягане и сърдечно заболяване.

Ако не е била войната, Рузвелт със сигурност е щял да се оттегли и да не участва в изборите през 1944 г., но при така стеклите се обстоятелства той и съветниците му решават, че единственият изход е да се кандидатира за четвърти мандат. Партийните ръководители са знаели, че има голяма вероятност Рузвелт да почине по време на този мандат и настояват Хенри Уолъс, който е считан за прекалено ляв, да не бъде посочван за вицепрезидент. Рузвелт първоначално не се съгласява, но впоследствие склонява Уолъс да бъде заменен с малко известния Хари Труман.

Резултат с изображение за franklin roosevelt

На изборите двамата печелят 53% от гласовете. Когато Рузвелт се обръща към Конгреса след завръщането си от Ялта, мнозина са шокирани да видят колко стар, отслабнал и болен изглежда. Той говори от инвалидния си стол, безпрецедентно признание за физическата му слабост, но умствено е напълно здрав. „Конференцията в Крим – казва той твърдо, – има за цел да сложи край на системата от едностранни действия, нарочни съюзи, сфери на влияние, баланси на сили и всички други способи, които са опитвани през вековете и винаги са се проваляли. Ние предлагаме алтернатива на всички тях – универсална организация, в която всички миролюбиви държави най–накрая ще имат шанса да се присъединят.”

Мнозина от неговите слушатели се съмняват, че ООН ще изпълни надеждите, които той ѝ възлага, но не е имало никакво съмнение в отдадеността на Рузвелт на тези идеали, които той е наследил от Удроу Уилсън. На 30 март 1945 г. Рузвелт отива в Уоръм Спрингс за почивка преди конференцията в Сан Франциско, на която ще бъде основана ООН. След полунощ на 12 април той седи в кожен стол и подписва писма. Оставя писалката си и се оплаква от внезапно главоболие, след това губи съзнание. Извикан е лекар, който потвърждава, че Рузвелт е получил масиран инфаркт. В 3.31 часа сутринта е обявен за мъртъв. Смъртта на Рузвелт е посрещната с шок и тъга в страната и по света. По това време влошаващото му се здраве не е известно на обществото. Той е президент вече над 12 години и повече от който и да било друг извежда страната през едни от най–големите кризи до пълния триумф с победата над Германия и очертаващата се победа над Япония. Веднага след смъртта на Рузвелт в длъжността му встъпва Хари Труман.

Резултат с изображение за franklin roosevelt

Да си припомним някои от мислите на Франклин Рузвелт:

„Истинската лична свобода не може да съществува без икономическа безопасност и независимост. Гладните безработни хора са просто кадри за диктатура.“

„Когато достигнете края на въжето, завържете възел и се дръжте за него.“

„Щастието се заключава в радостта от постигнатите цели и острите усещания от положените творчески усилия.“

„В политиката нищо не става случайно. Ако нещо се е случило, значи така е замислено.“

„Неголямата инфлация е като почти бременна девойка.“

„Никога не трябва да търсите удовлетворителен компромис между доброто и злото.“

„Единственото, от което трябва да се страхуваме, е самият страх.“

„Единствената преграда, която може да попречи да осъществим утрешните си намерения, е днешното ни съмнение.“

„Дайте ми 10 милиона долара и аз ще проваля приемането на която и да е поправка в конституцията.“

„Винаги сме знаели, че безогледното себелюбие е признак за глупав характер, сега разбираме, че това е признак и за лоша икономика.“

„Всички американци се гордеят с традициите си и гостоприемството към хора от всички раси и вероизповедания.“

„Истината се обръща към хората, само когато имат свободата да я потърсят.“

„Щастието не се свежда до притежаването на много пари, то се крие в радостта от положения труд и постигнатите резултати.“

„Първите 12 години като президент са най­трудните.“

„Не влизайте в политиката, ако кожата ви е по­тънка от тази на носорога.“

„Опасно е да подценявате човек, който надценява себе си.“

„Едно „днес“ струва две „утре“.“

„Не е достатъчно просто да искате. Вие трябва да се запитате какво е нужно да направите, за да постигнете това, което искате.“

„Вярвам, че във всяка страна гражданите са по­мирни от правителствата си.“

Заглавна снимка: The Daily Beast

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Двама сме, но не издавай… – стихотворение от Емили Дикинсън

*** Аз никоя съм. А ти кой си? Ти също ли си никой? Тогава двама сме. но не издавай – че те ще ни навикат. Колко е мрачно да...

Белгийска община забранява поздравите с целувка на работното място

Белгийската община Льовен въвежда забрана за целувки на работното място при поздрав между колеги, предаде кореспондентът на БТА Николай Желязков. Отбелязва се, че културата...

Ан Радклиф: Лошо е човек да се прибере у дома, когато няма кой да го посрещне

Известна е с готическите си романи. Характерни за творчеството ѝ са дългите описания на пейзажи и пътувания, комбинирани със свръхестествени елементи. Радклиф е от...

Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в етнографски музей „Етър“

Учени от Сорбоната ще проучват културното наследство в Регионален етнографски музей на открито (РЕМО) „Етър“ през месец март, съобщиха от културната институция. Учените съвместно с...

„Напълно непознат“ с 8 номинации за Оскар тръгва по кината и IMAX

Филмът „Напълно непознат“, режисиран от Джеймс Манголд, изследва живота и въздействието на Боб Дилън през 60-те години. Фокусът е върху мистерията и противоречията на неговата личност, а не върху...