Ще бъде ли тазгодишната Нобелова награда за литература признание за незападен автор?

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Доминирана предимно от европейски и северноамерикански автори, престижната Нобелова награда за литература ще бъде обявена в четвъртък, като експерти не изключват възможността признание да получи творец от незападната култура, предаде АФП.

Сред често спряганите фаворити на литературните критици е китайската писателка Цан Сюе – авангардна авторка, сравнявана с Кафка заради мрачната и нереална атмосфера, с която са пропити романите и разказите й. Тя е позната и с експерименталния си стил, който превръща реалността във фантастична и абсурдна вселена.

От 30 години Цан Сюе следва собствения си метод на работа – почти никога не препрочита произведенията си и прави още по-малко промени в текстовете си, които винаги пише с химикал и хартия.

Тази година изборът на лауреат ще изненада културния елит, прогнозира Бьорн Виман, ръководител на културния отдел на шведския всекидневник „Дагенс Нюхетер“.

През 2021 г. Нобеловата награда за литература беше присъдена на родения в Занзибар британски писател Абдулразак Гурна, който изследва терзанията на изгнанието и антиколониализма.

Кралската шведска академия редовно обича да поднася изненади, смята Виман, който си представя, че има логика да спечели мексикански или аржентински романист или африкански писател. „Мисля все пак, че това ще бъде жена от неевропейски езиков регион“, казва той.

Сърцето на журналиста обаче бие за Салман Рушди, който повече от всякога е мощен символ на свободата на словото, след като беше намушкан с нож през 2022 г. и който разказва собствената си история в едноименната творба, публикувана през април.

Подобен избор обаче би бил съпроводен от критики, че отново е предпочетен мъж във втората половина от живота си, отбелязва Бьорн Виман.

Миналата година престижното отличие беше присъдено на норвежкия драматург Юн Фосе.

От самото си учредяване Нобеловата награда за литература е силно „евроцентрична“ и доминирана от мъже: от общо 120 лауреати само 17 са жени. И само малка част от наградените автори използват езици, които се говорят в Азия, Африка или Близкия изток, извън английски, френски, скандинавски, немски, славянски, испански или италиански.

Сред отличените има само един арабскоговорящ писател – Нагиб Махфуз от Египет през 1988 г., в сравнение с 16 френскоговорящи автори, отбелязва АФП.

Китай има „много обширна литература“, но това не е отразено в историята на Нобеловата награда, отбелязва Карин Францен, професор по литература в Стокхолмския университет.

Последният път, когато китайски автор печели наградата, е през 2012 г., когато бе коронован писателят Мо Йен.

Според Виктор Малм, ръководител на отдела за култура на всекидневника „Експресен“, тази година наградата ще отиде при карибската писателка Джамайка Кинкейд. Родена в Антигуа и Барбуда, тя живее в САЩ и пише на английски език.

Някои критици не изключват възможността за награждаването на автор от Централна или Източна Европа, след като през последните години има много лауреати от Франция, САЩ и Великобритания. Според тях обаче и дума не може да става дума за руснак, дори за такъв, който критикува режима.

Както всяка година преди връчването на Нобеловата наградата за литература сред спряганите лауреати са унгарецът Ласло Краснахоркаи, румънецът Мирча Картареску, кениецът Нгуги уа Тионго, австралиецът Джералд Мърнейн, японецът Харуки Мураками.

На заглавната снимка: Харуки Мураками

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Пламен Тотев ще представи книгата си „Ангел в нощта” в Ловеч

Носителят на наградата „Ловешки меч” Пламен Тотев ще представи книгата си „Ангел в нощта” в Ловеч, съобщи Албена Йончева от Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев”. Срещата с писателя, издател,...

И ще заемат своите места и хора, и палячовци, и вещи ~ Добромир Тонев

На 15 октомври през 1955 година е роден един от най-бляскавите и запомнящи се поети не само на Пловдив, но и на България и...

Нежният плен

НЕЖНИЯТ ПЛЕН от Георги Константинов Бях влюбен и аз в любовта безгрижно и просто. А тихо се питам за нея сега: Дали любовта е някакво робство? Или пък е вид...

Николай Бердяев: В обществото на хора без знания и интуиция царува порокът

С времето моето въображение толкова много се засили, че чак хипертрофира и затова не мога да се радвам на действителността. Независимо дали ни харесва или...

Странно е как годините ни учат на търпение… ~ Елизабет Тейлър

Заслужено е в класацията на 100-те най-красиви актриси за всички времена. Елизабет Тейлър е не само една от най-забележителните жени и актриси, но и...