1. Наука за пеперудите се нарича Лепидоптерология.
2. Често в названията на пеперудите се срещат имена на древногръцки богове и герои, защото знаменитият швед Карл Линей, създател на първата научна систематика при животните, се отнасял към пеперудите по-специално и смятал, че те са ярки и прекрасни като героите в митовете.
3. Най-голямата нощна пеперуда в света е Attacus altas. Разамахът на крилата и е повече от 30 см и много често погрешно я приемат за птица.
4. В течение на своя кратък живот женската пеперуда може да снесе повече от 1000 яйца.
5. Пеперудите се раждат, за да умрат, давайки живот на новото поколение. Повечето от тях живеят само няколко дни, с изключение на пеперудата Монарх, която може да живее до шест месеца.
6. Освен познатите за нас тропически пеперуди, съществуват и арктически. Те са невзрачни на вид, крилата им не са ярки, а са белезникави или почти прозрачни, като стъклени. Най-далече на север, на 750 км от Северния полюс, живеят полярни пеперуди, на канадския остров Кралица Елисавета.
7. Пеперуди станаха хоби за многи известни личности. Между тях са Михаил Булгаков, академик Иван Павлов, революционерът Николай Бухарин и знаменитият финансист Уолтър Ротшилд. Сред нашите съвременници, обърнали внимание на пеперудите, са Андрей Макаревич и братя Мавроди, притежатели една от най-големите колекции на пеперуди в Русия. Владимир Набоков е открил 20 вида пеперуди и е им дал названия. Своята колекция от 4324 екземпляра той е подарил на Зоологическия музей на Лозанския Университет.
8. Ако европейците само се наслаждават на красотата на пеперудите, то в Китай, Южна Америка и Индия хората умеят да ги приготвят като храна и ги консумират с удоволствие.
9. В деня на своята 80-та годишнина, Ким Ир Сен получил от войниците и офицерите като подарък картина „Беззаветната вяра на войника“, която е била направена от 4, 5 милиона крила на пеперуди.
10. В Стокхолм има клиники, в която пациентите се лекуват от стрес в оранжерии с цветя и пеперуди.
ARTday.bg