Смята се, че натюрмортът е вдъхновен от гръцкия ритуал на гостоприемството
Сред руините на древен Помпей е намерена впечатляваща фреска с натюрморт, наподобяваща пица, въпреки че в ястието изглежда липсват две основни съставки – домат и моцарела, а включва продукт, който подозрително прилича на ананас.
Фреската, която датира отпреди 2000 години, се появила по време на разкопки в района Regio IX на археологическия парк на Помпей, който е близо до Неапол, родното място на пицата. Картината е на стена в това, за което се смята, че е било коридора на къща, в пристройката на която имаше пекарна.
Фреската изглежда изобразява кръгъл хляб фокача върху сребърен поднос, служещ като опора за различни плодове, включително нар и вероятно фурма.
Въпреки това „ананасът“ в чинията изглежда вероятно е нещо съвсем друго, тъй като първият европеец, който среща този плод, е Христофор Колумб в Гваделупа през 1493 г.
Експертите казват, че хлябът е подправен с подправки и билково сирене за мазане, което са яли още древните римляни. До хляба има чаша вино, заедно със сушени плодове, фурми, нар и венец от жълт арбутус.
Смята се, че натюрмортът е вдъхновен от гръцкия ритуал на гостоприемството и затова подносът представлява подаръци, които се предлагат на гостите като част от традиция, датираща от елинистическия период. Такива изображения са били широко разпространени в домовете на древния Помпей и близкия Херкуланум, които са били унищожени, когато вулканът Везувий изригва през 79 г. сл. Хр.
Въпреки това е необичайно да се намери такава фреска, съдържаща изображение на фокача.
Габриел Цухтригел, директор на археологическия парк Помпей, каза, че фреската изглежда отразява контраста между „пестеливо и просто хранене“ и „лукса на сребърните подноси и изискаността на артистичните и литературни изображения“.
„Как да не помислим в тази връзка за пицата, която също е родена като „бедно“ ястие от Южна Италия, а сега е завладяла света и се сервира и в най-луксозните ресторанти“, казва Цухтригел.
Неапол е родина на маргарита, традиционната пица, състояща се от обикновена смес от домати, моцарела, пресен босилек и необработен зехтин, а идеята ястието да се гарнира с плодове вбесява много италианци.
Изригването на Везувий уби около 2000 души. Руините са открити през 16 век, като първите разкопки започват през 1748 г.
Разкопките на Insula 10 в Regio IX, квартал на града, който е бил домакин на група от домове, работилници и пекарна, започнаха през февруари. Скелетните останки на три жертви, две жени и дете, бяха открити през май в пекарна, където се предполага, че са потърсили подслон. Открити са и стени с фрески, изобразяващи митичната сцена на Аполон и Дафне в едната и Посейдон и Амимон в другата.
Останките на други две жертви, за които се смята, че са двама мъже на около 50 години, бяха открити в друга част на обекта в средата на май. Смята се, че мъжете са били убити от земетресение, придружило изригването на Везувий. Смята се, че единият е вдигнал ръката си в опит да се защити от падаща стена. Наблизо са открити мъниста от огърлица и шест монети, две от които датират от средата на II век пр.н.е.
Италианският министър на културата Дженаро Санджиулиано каза, че Помпей “никога не спира да учудва”. „Това е сандък със съкровища, който винаги разкрива нови находки“, добавя той.
Източник: Zavedime.net
ARTDAY.BG