Почина художникът Анастас Константинов, прославил България по света

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Картините му се продават за милиони долари, но славата не заслепи таланта на артиста

Анастас Константинов е починал рано сутринта днес, 2 юни, едва на 61-годишна възраст от инсулт, научи ARTday.bg. Последно е работил върху две огромни маслени платна, оценени за над 1 200 000 щатски долара. Творбите му са познати от Германия, до Япония и Съединените щати, където художникът живее и твори известно време.

Анастас Константинов завършва специалност „Живопис“ във Великотърновския университет 1982 г. През 40-годишната му творческа кариера има над 40 самостоятелни и 120 групови изложби. Негови творби са притежание на Национална художествена галерия – София, Софийска градска художествена галерия и почти всички градски художествени галерии в България, собственост на акционери на МОМА – Ню Йорк, както и в значими колекции в Европа, Съединени щати, Арабски емирства, Япония и др.

Резултат с изображение за анастас константинов

Пловдивският художник получи поклон за творбите си в Америка. Анастас Константинов, наричан от американците Bulgarian Rainbow, успя да види как ценители зад океана купуват неговите картини в Питсбърг и ги целуват като икони. Виждаш ли, това са новите икони на Америка, чуло се на вернисажа на БГ маестрото в Щатите. А той само повторил репликата на мениджъра си г-н Чели.

Резултат с изображение за анастас константинов

Самият г-н Чели хич не е случаен човек в Америка. Създател и ръководител на US Project Anastas-проект с дългосрочна програма за 5 години. И с ясна цел-поставянето на изкуството на Анастас на американския арт пазар. Тази програма е била създадена и с помощта на г-н Монти Кривела, който се явява консултант на същия проект. Това стартира, след като те се допитали до мнението на американски арт експерти по отношение на изкуството на един от най-продаваните в Европа български художници. Тяхната оценка е била, че при една добра арт-мениджърска работа и с качеството на живописта, която Анастас създава, те биха били в състояние да вдигнат изкуството му с 5 % от най-доброто за Америка. Двамата били учудени, че такъв художник е останал толкова дълго време скрит от техните погледи. Тяхното обяснение било, че това се е случило поради политически причини, заради Берлинската стена и разделението на света. Самата програма включва участие в световни арт панаири, самостоятелни изложби в галерии на високо ниво, среща с критици, интервюта в американската преса и друго.

Резултат с изображение за анастас константинов

В Америка Анастас е нарисувал около 26 картини за престоя си там. А изложбата, която открива, е с повече от предвидените картини, защото там имало вече негови такива.

Тогава художникът споделя: „Седмица преди да започна да рисувам в Америка, моят арт мениджър ме заведе в бар за пури. Там, се пушат, дегустират и купуват. Заприказвахме се със собственика и той ни почерпи малцово уиски. Получи се страхотна среща с разговор за изкуството и други теми. Малко преди да тръгнем, собственикът покани няколко деца, които разбрахме, че са неговите. Той имаше много деца. Най-малкото беше момиче, мулатче на около 5 годинки, което се появи с невероятна усмивка и излъчване. В един момент, ако гледаш очите й, без да виждаш устните, забелязваш, че всъщност очите се смеят. Тогава не мислих, че това ме е впечатлило. Обаче след около седмица започнах да рисувам върху бяло платно с размери 2,80 метра, това голямо платно, което толкова впечатли Америка. Посветих картината на момичето с име Макензи, но повече никога не я видях…“

Картината се казва Целувката на Макензи. Неслучайно в списание Pittsburgh Post-Gazette са сложили снимка с точно тази картина. Това е бил изборът на журналиста.

Резултат с изображение за анастас константинов

„Аз съм рисувал на много места по света, които ми влияят по различен начин. Затова и картините са ми различни. Например, в Гърция за първи път в моите картини се появи синьо, което проф. д-р Аксиния Джурова в последствие го нарече „византийско синьо“. Когато съм рисувал в Полша се появиха социални теми. Знамето им е бяло и червено и в картините ми закапаха червени капки кръв. Когато рисувах в Малта се появиха много топли цветове. Всичко, нарисувано там е жълто, оранжево, червено и от платното блика топлина, която оказа влияние и на по-нататъшното ми творчество. В Италия се появиха класически елементи, които не са характерни за цялото ми творчество. В Америка може би направих няколко крачки напред, по отношение на свободата, която бях постигнал в последните си творби в България преди да замина за Щатите“, споделя Анастас.

Само преди дни приключи изложбата на художника в галерия „ЛИК“ в София.

Поклон пред паметта му!

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Предпочитам грешките на ентусиазма през безразличието на мъдростта…

Днес, 1 май, отбелязваме Международния ден на труда и на международната работническа солидарност. И как иначе – именно работата ни е превърнала в хора....

Обичам те, защото си признавам

*** Страшни са твоите игрички. Убиецът не е виновен още. Като във филм на Алфред Хичкок, със нож, пронизващ писък нощен се вмъкваш. Като ангел шестокрилен, лек полъх от небесното...

Едуар Мане – художникът извън шаблона (видео)

На днешния ден, 30 април, през 1883 година, Едуар Мане напуска светът на живите, за да се пренеса в незабравата. Като приятел на Бодлер е...

Актьорът Руси Чанев ще получи „Аскеер“ за цялостен принос към театъра (всички номинирани)

Академия "Аскеер" обяви номинациите си за театралните награди за 2023 г., които по традиция ще бъдат връчени на 24 май в театър "Българска армия"....

Никол Кидман получи награда за цялостни постижения в киното (снимки/видео)

Актрисата Никол Кидман получи наградата за цялостни постижения на Американския филмов институт. На церемонията в "Долби тиътър" в Лос Анджелис Морган Фрийман обяви, че...