Романът „Кралеубийците“ е вече в книжарниците

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Книгата на Ян Уве Екеберг е нещо като „Игра на тронове“, но без фентъзито и магията

Романът „Кралеубийците” (издание на „Персей“, превод Калина Димитрова) е вторият роман от една от най-значителните исторически саги на ХХI век – „Времето на меча” от Ян Уве Екеберг. Той е нещо като „Игра на тронове“, но без фентъзито и магията.

Трилогията е базирана върху уникалните средновековни норвежки саги и разказва за събития от размирния XII век, изпълнен с борби за престола и за надмощие между светската и духовната власт. Тъкмо заради това критиката я сравнява с „Рицарят тамплиер” на Ян Гиу и „Устоите на земята“ на Кен Фолет. Написана е в същия дух и стил, с много интриги, противоборства между героите, домогвания до властта чрез отрова, кинжал или война. В центъра е един смел и доблестен мъж – Сигюр Лавар, който от презрян роб се превръща в уважаван военачалник. За него се говори често в средновековните скандинавски саги и авторът го превръща в главен персонаж.

Трилогията се състои от романите „Времето на меча”, „Кралеубийците” и „Светият олтар”. Първият вече беше посрещнат с интерес от почитателите на историческия роман у нас. Вторият излиза сега, а третият ще се появи през есента. Всеки от романите е със самостоятелен сюжет, а връзката между тях е заради общите герои. Трилогията разказва за времето на крал Свере, сина му Хокон (III) Свересон и внука му Хокон (IV) Хоконсон, който е нещо като норвежки еквивалент на българския цар Симеон I.

В романа „Кралеубийците” главният герой Сигюр Лавар е открил тайната на своя произход – че е незаконен син на крал Свере, който признава това на смъртното си легло. Сигюр вече е сред първите мъже в двора, а неговият най-близък приятел и полубрат, Хокон, става крал. Възцарява се мир, но не задълго. Врагове дебнат не само от границите на кралството, но и вътре в него, дори сред най-приближените на краля.

Нова гражданска война избухва заради две кралеубийства. Опустошителната скръб, която Сигюр изпитва, почти го унищожава. Но възстановявайки се от болката си, той се озовава в челните редици на борбата да върне трона на потомците на крал Свере. Родил се е кралски син, за който пророкуват, че ще бъде най-великият владетел, който страната е имала. Но още невръстен, към него се втурват безскрупулни убийци.

Най-големият враг на Сигюр е Хокон Гален, могъщ военачалник и съпруг на сестра му, който отдавна жадува да се възкачи на престола. Заради амбициите си той е готов да се съюзи дори с враговете на кралството.

В този критичен момент Сигюр е предаден от човека, когото обича най-много. Това разпалва в душата му омраза и жажда за отмъщение.

Авторът създава интересна и жива представа за средновековна Европа благодарение на продължителните си проучвания и е много прецизен и верен в детайлите не само когато се отнасят до историческите събития, но и до културата, вярванията, религията и начина на живот в тази епоха.

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Приключението не е извън човека, то е вътре в него ~ Джордж Елиът

Викторианската епоха нямаше да е същата без Джордж Елиът (Мери Ан Евънс). Английската писателка идва на белия свят на днешния ден, 22 ноември, през...

Владо Карамазов ще бъде Стенли Ковалски от „Трамвай Желание“

Топактьорът на свободна практика Владимир Карамазов е поканен да изиграе култовата роля на Стенли Ковалски в шедьовъра на Тенеси Уилямс „Трамвай Желание“, който режисьорът...

Джек Лондон: Кокалът, подхвърлен на кучето, не е милосърдие

Джек Лондон е роден на 12 януари 1876 г. в Сан Франциско с рождено име Джон Грифит Чейни (документите му са изгубени по време...

Огнената кралица на блус и рок музиката – Бет Харт, се завръща в България

Всеки, който е слушал Бет Харт на живо, всеки, който е бил докоснат от нейната музика, знае, че тя влага всяка частица от себе...

Джейми Лий Къртис на 66: Моят стил е в търсенето на същественото

Моят стил е в търсенето на същественото. Правила съм си много прически, сменяла съм редица тоалети, правила съм си какви ли не процедури, спазвала...