Пчелните продукти в полза на човешкото здраве или как апитерапията помага при над 500 болести
Повече от 500 заболявания могат да бъдат лекувани с пчелни продукти. От бронхит и язва, през псориазис и разширени вени, до целулит и коксартроза – спасението от всички тези здравни проблеми се крие и в методите на апитерапията. Тя е клон на алтернативната медицина, при който се използват пчелни продукти като мед, цветен прашец и дори пчелна отрова.
Апитерапията е клон на алтернативната медицина. Чрез нея можем да докоснем организма във всичките му аспекти като дух, душа и тяло, а не само едностранно, както е в конвенционалната медицина, обясни пред Дарик апитерапевтът д-р Пламен Енчев. Той е ученик на Стоимир Младенов, баща на съвременната апитерапия в България.
Д-р Енчев е любител пчелар и има 25 кошера в Хисаря. В медицинската си дейност прилага всички пчелни продукти за лечение на широк спектър заболявания. Прави го вече близо 30 години. Признава, че с апитерапия сам е успял да се излекува от хроничен гастрит и колит.
С мед и останалите пчелни продукти могат да се лекуват и други масови болести като стомашно-чревни заболявания, всички хронични хепатити, жлъчно-каменна болест и други.
Медът носи лечебните свойства на растенията, от които е получен. Така например начална форма бронхит може да се излекува само с мед от липа. Прополисова тинктура също оказва благоприятно влияние.
Пчелните продукти оказват балансиращ ефект и на нервната система. При язва или гастрит медът трябва да бъде разтворен във вода или подходящ хладък чай. При поленова алергия или алергичен ринит много помага даден по подходяща схема мед, произведен на до 30 км от мястото, където живеем, разкрива още апитерапевтът.
Ето още един довод в полза на апитерапията – пчеларите много рядко боледуват от злокачествени заболявания. Освен това живеят средно с 3 години по-дълго, показва немско проучване.
Всеизвестно е, че медът е концентрирана пълноценна биологична храна, съдържаща над 30 важни за човешкия организъм вещества. Може обаче да лекува и по друг начин, освен приет през устата. Подходящ е за лечение на повърхности рани, като подходящият мед се намазава на марля и се поставя върху раната.
Употребата на мед при деца под една година не се препоръчва. След тази възраст може да се започне прием на по-лек мед като акациев, съветва апитерапевтът. При възрастни препоръчителната дневна доза е грам мед на килограм тегло. Предозиране с пчелния продукт може да се получи, ако се приема над 300 грама дневно. Тогава е възможна появата на алергия.
Източник: dariknews.bg
АRTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/