„Никой не е направил повече за популяризирането на блуса. Би Би си отиде, но тръпката от неговия блус ще остане завинаги“. Това са думи на Барак Обама, след като китаристът остана в прегръдката на смъртта. Бил Клинтън два пъти е свирил на саксофон с Би Би Кинг, а барабанистът му Тони Коулман заяви: „Той никога не се е наричал Крал на блуса. Вярваше, че блус музиката е Кралят и че е негова отговорност да го крепи на този трон.
Райли Би Кинг е роден във ферма в Мисисипи на 16 септември 1925 г. Докато расте, помага в селскостопанската работа, бере памук, кара трактор. Научава се да свири на китара от негов чичо в делтата на Мисисипи – рожденото място на блуса. Райли Би Кинг става Би Би, докато е радиоводещ в Мемфис, Тенеси. Там той поздравява слушатели, свирейки на китарата си “Люсил”. В радиото ползва псевдонима Бийл стрийт блус бой, който после съкращава на Блус бой или Би Би.
През 2015-а блус легендата издъхна в съня си у дома в Лас Вегас на 89 години. 25 години звездата страдаше от тежък диабет тип А.
“Би Би Кинг можеше да направи повече с една нота от всеки друг”, написа в деня на смъртта му рок музикантът Байън Адамс.
“Би Би, всеки може да изсвири хиляди ноти и никога да не успее да каже това, което ти правиш с една”, допълни пък Лени Кравиц.
С Ерик Клептън
Музикантът бе сред най-великите китаристи на всички времена. Носителят на 15 награди “Грами” записа над 50 албума и до последно ходеше по турнета. През 80-те години на XX век Кинг изнасяше по 250 концерта годишно в цял свят. През 70-годишната си кариера той бе вдъхновение за ред китаристи като Ерик Клептън, Бъди Гай, Джими Хендрикс, Кийт Ричардс и др.
Блусменът гледаше с хумор на наградите. “Има много неща, достъпни за другите хора, които аз не мога да върша. На мен ми се удава най-добре едно – да бъда Би Би Кинг”, казваше той. Кралят на блуса не обичаше да свири и пее едновременно. “Когато пея, не искам публиката само да слуша мелодията. Искам тя да вникне в сюжета на песните, защото повечето от тях разказват вълнуващи истории”.
АRTday.bg