Тя е дело на скулптора Любомир Мишонов и отразява консуматорската същност на съвременното общество
Ню Йорк си има Статуя на свободата, а София – на суетата. Творението се появи в центъра на София, на ул. „Братя Миладинови“ и точното ѝ наименованиe е „Statue Of The Great Consumption“ (Статуя на Великото потребление).
Снимка: NOVA
Родният вариант на световно известния монумент e с разноцветна дреха, изработена от битови отпадъци, като в едната си ръка държи рекламна брошура за Черния петък, а в другата – смартфон, с който си прави селфи. Неин автор е скулпторът Любомир Мишонов. Той отказва да продаде произведението си. Мишонов твърди, че това е истинското отражение на консуматорската същност на съвременното общество. Според него, суетата на днешните хора води до свръхконсумация. Свръхконсумацията пък провокира свръхотделяне на отпадъци.
Статуята е изработена от приблизително 15 чувала, пълни с боклук, събиран от семейството на скулптора в продължение на 2 месеца. Днес хората прекарват в интернет пространството много повече време отколкото в реалността, споделя Мишонов. Точно разкъсаната връзка на човека с реалността символизират оковите на статуята.
Фамилията на твореца вече две години изхвърля отпадъците си разделно. Именно в това се състои и посланието на провокативната скулптура.
Заглавна снимка: Красимир Чешмеджиев, фейсбук група „Забелязано в София“
ARTday.bg