Ръкописът е открит през 2004 г. от сина на авторката Денис Вестхоф
Непознат до момента роман на френската писателка Франсоаз Саган беше публикуван във Франция преди броени дни. „Четирите ъгъла на сърцето“ – незавършена история от 200 страници, предизвика големи вълнения сред читателите с обрисуването на празния живот на лекомислените богаташи. Ръкописът е открит през 2004 г. от сина на авторката Денис Вестхоф, пише „Гардиън“.
От месеци във Франция се носеха слухове за предстоящото излизане на книга, която ще разбуни духовете през есента – сезонът, в който биват публикувани най-големите заглавия. Също както в дебютния роман на Саган, който тя пише, когато е едва на 17 години, новото заглавие е лаконична дисекция на високата френска буржоазия (бел. ред. – haute bourgeoisie), която бива наричана „200-те семейства“.
Книгата разказва за необичайния любовен триъгълник, в който попада Людовик Кресон – бизнесмен, натрупал състоянието си чрез земеделие. Също като Саган той преживява сериозна автомобилна катастрофа. След нея обаче Кресон се влюбва в мащехата си.
Младата Саган е бисексуална хедонистка, която е скандализирала парижкото общество в края на 50-те години на миналия век, когато проблясват първите искри на младежката революция. На върха на славата си през 1957 г. Саган катастрофира със своя „Астон Мартин“ и изпада в кома. Инцидентът обаче не се отразява на любовта й към автомобилите и тя продължава редовно да шофира от Париж до Монте Карло, за да играе хазарт в някое от казината.
Синът й казва, че романът е саркастичен, една от отличителните черти на нейното творчество, и представлява „невероятно приключение, понякога твърде дръзко, но с бароков тон“. Вестхоф, който е известен фотограф, намира ръкописа в едно чекмедже и описва откритието като „чудо“ насред поредицата от съдебни битки за наследството на Саган, което по негови думи е „продавано, подарявано и придобивано по съмнителни начини“.
Ръкописът е бил фотокопиран по такъв начин, че на места е бил изключително труден за разчитане. В предговора Вестхоф изтъква, че е занесъл текста при издателя на Саган, който не е искал да го публикува. Тогава синът на писателката решил да работи по книгата самостоятелно. Той добавял липсващи думи, нанасял корекции, но без да променя стила и тона на книгата.
Франсоаз Саган си отиде от този свят на 69-годишна възраст на 24 септември 2004 г.
ARTday.bg